Dolegliwości od strony oczu są naprawdę częste, bóle oczu, uczucie pasku w oczach czy zmęczenie albo zaczerwienienie to całkiem normalna sprawa. W dzisiejszych czasach może to być problem,  długich godzin spędzanych przed komputerem Dlatego jak tylko widzimy, że wzrok nam się pogarsza, warto udać się do okulisty od razu. Okulista dzisiaj jest dostępny niemal wszędzie, wystarczy tylko się zapisać.

Kiedy się badać?

U dorosłych ludzi badania powinny być wykonywane minimum raz na 3 lata. Po 40 roku życia częściej, ponieważ dopiero wtedy zaczynają się rozwijać różnego rodzaju choroby jak jaskra czy zaćma, czy zwyrodnienie plamki. Na samym początku nie zaburzają one widzenia, jedna z biegiem czasu mogą stwarzać niemałe problemy i prowadzić do całkowitej ślepoty. Badanie wzroku powinno być wykonywane znacznie częściej u cukrzyków niż u zdrowych ludzi. Głównie dlatego, że właśnie ta grupa chorych jest bardziej narażona na ślepotę, zaćmę, czy jaskrę, ze względu na to schorzenie. Ważna jest więc regularna kontrola cukru we krwi i jeżeli jest to wymagane, warto regularnie stosować leki, aby nie dopuścić do powstania schorzenia.

Jak wygląda badanie okulistyczne?

Okulista najpierw przeprowadza wywiad – dlaczego zgłosiliśmy się na wizytę? Co jest tego przyczyną? Czy może jakieś objawy niepokojące się przytrafiły? Następnie lekarz sprawdzi za pomocą badania, jaką mamy wadę wzroku i następnie dobierze nam odpowiednie okulary lub soczewki. Oczywiście podstawowym pytaniem przy badaniu optyka, jest to, czy ktoś w rodzinie nie miał zaćmy, jaskry, po to, aby wykluczyć uwarunkowania genetyczne. Następnie lekarz wykonuje badanie przedmiotowe, które polega na ocenie przez lekarza oczodołów, ruchu gałek ocznych czy na przykład wielkości powiek. Do badania ostrości wzroku wykorzystuje się refraktometrię, czyli inaczej jest to komputerowe badanie wzroku. Badanie pola widzenia polega na wykryciu w początkowym stadium chorób takich jak jaskra czy odklejenie siatkówki. W badaniu przedniego odcinka oka ocenia się rogówkę, tęczówkę i soczewkę oraz ciało rzęskowe przy pomocy biomikroskopu.

Pamiętajmy, że jak tylko widzimy nieco gorzej, warto zgłosić się do odpowiedniego lekarza. On pomoże nam zdiagnozować czy nasza wada wzroku jest przyczyną choroby, czy może to po prostu pogorszenie wzroku. Dobry i profesjonalny optyk w takim przypadku dobierze nam dobre okulary korekcyjne. Jeżeli chodzi o dobrego optyka, to warto zgłosić się do Aleksandra Reiner Salon Optyczny Etui.