Każdy, kto zmaga się z bólem powinien wybrać się do fizjoterapeuty. Wiele dolegliwości na tle bólowym wiąże się z napięciami w ciele, które manifestują się na różne sposoby. Niektórych boli kręgosłup od ciągłego siedzenia w jednej pozycji, jeszcze inni kumulują stres w barkach, co kończy się bólami karku i głowy. Każdy może skorzystać z dobrodziejstwa terapii manualnej, leczniczych masaży czy zabiegów wykorzystujących prądy lub ultradźwięki.

Masaż bańką chińską – nie tylko na jędrną skórę

Masowanie ciała za pomocą podciśnienia znane jest już od ponad 3000 lat. Zabieg ten pojawił się najpierw w starożytnej Mezopotamii, a potem zadomowił się na dobre w TCM, czyli tradycyjnej medycynie chińskiej. Pierwotnie była to metoda wykorzystująca ogień oraz szklane bańki, ale obecnie ciało masuje się bańkami gumowymi lub lateksowymi. Działanie masażu opiera się na zjawisku próżni oraz podciśnienia, które wytwarza się w kontakcie ściśniętej bańki z powierzchnią skóry. Bańka zasysa ją do środka i w ten sposób udaje się uzyskać efekt masowania.

Bańki do masażu chętnie wykorzystują fizjoterapeuci, choć wielu osobom mogą się one kojarzyć głównie z działaniem antycellulitowym. Jednak masaż bańkami chińskimi ma również inne, lecznicze oblicze. Wykorzystuje się je w terapii bólu związanego przede wszystkim z napięciem mięśniowym. Można nimi ukoić dolegliwości bólowe pleców i karku. Bańki skutecznie działają też na problemy z ukrwieniem – to zasługa podciśnienia, które pobudza krążenie krwi oraz limfy, kiedy bańka sunie po ciele. 

Masaż bańkami chińskimi może być wykonywany tylko u osób, które nie mają wyraźnych przeciwwskazań ku temu. Przede wszystkim panie w ciąży powinny zrezygnować z tego zabiegu, ale na bańki trzeba uważać też przy żylakach oraz innych schorzeniach krzepliwości krwi. Masaż bańką chińską lepiej przełożyć na inny termin, jeśli akurat miesiączkujemy. Osoby cierpiące na choroby zakaźne oraz niektóre choroby skóry również wykluczają zabieg z listy.

Stawianie baniek – stara metoda na wiele dolegliwości

Podobnie jak masaż bańką chińską, tak i stawianie baniek ma długą historię, która rozpoczyna się gdzieś na Dalekim Wschodzie. Ten popularny zabieg wykonywany jest od tysięcy lat i z jego pomocą leczono wiele problemów zdrowotnych, jak choćby przeziębienie czy dolegliwości bólowe. Stawianie baniek ma działanie przeciwzapalne, wierzono też w ich odtruwające i uspokajające właściwości. Ten starodawny zabieg przez nowoczesną medycynę niesłusznie uważany jest za przeżytek. Postawienie baniek może pomóc również ludziom w XXI wieku. Uważa się, że bańki pomagają leczyć reumatyzm, wzmacniają układ odpornościowy i pomagają uporać się z częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych. 

Stawianie baniek najlepiej powierzyć specjaliście, jak Katarzyna Kościelniak-Herczakowska z Manufaktury Zdrowia. Fizjoterapeutka z Iłowa od lat zajmuje się różnymi metodami leczeni bólu i w swojej pracy wykorzystuje zarówno popularne terapie (np. metodę McKenziee czy lampę Sollux), ale też chętnie sięga po mniej oczywiste sposoby. Obecnie najczęściej stosuje się bańki szklane, które nie wymagają użycia ognia – mają wentyl, przez który zasysa się powietrze. Efekt ten sam, a stosowanie znacznie bezpieczniejsze. Terapia próżniowa działa, dzięki temu, że mobilizuje układ immunologiczny do walki z bólem lub chorobą.