Niedosłuch to schorzenie, które dotyka aż kilku milionów Polaków, jednak tylko nieliczni udają się do lekarza audiologa. Nieleczony, postępujący ubytek słuchu może znacznie obniżyć jakość Twojego życia, prowadząc do stopniowego wycofywania się z życia towarzyskiego oraz zawodowego. Zastanawiasz się, jak interpretować tymczasowe lub stałe problemy ze słuchem oraz po czym rozpoznać pierwsze symptomy schorzenia? W naszym artykule wskażemy 3 najbardziej typowe objawy niedosłuchu i kiedy udać się do gabinetu protetyki słuchu Beaton.

Schorzenie, jakim jest niedosłuch, oznacza ograniczenie możliwości odbioru pewnego zakresu dźwięków, spowodowane uszkodzeniami komórek w obrębie ucha zewnętrznego, środkowego lub wewnętrznego. Ubytek może być następstwem wielu rożnych czynników: wad genetycznych, urazów, naturalnego procesu starzenia się organizmu, intensywnego oddziaływania hałasu, stresu, leków, a także jako następstwo przewlekłych, ciężkich chorób. Pierwsze objawy utraty słuchu są zwykle bagatelizowane, a osoby dorosłe tłumaczą je jako następstwo wspomnianych urazów, chorób lub wyczerpania organizmu. Jakie symptomy powinny Cię zaniepokoić?

Częste prośby o powtórzenie słów rozmówcy

Jak zauważa specjalista z Beaton Aparaty Słuchowe w Szczecinie, który od 1991 roku specjalizuje się w diagnostyce i protetyce słuchu: pierwszym sygnałem, który powinien skłonić Cię do umówienia wizyty u audiologa lub protetyka słuchu, są narastające problemy w codziennym funkcjonowaniu, czyli Twoje powtarzające się prośby o powtórzenie pojedynczych słów albo całych zdań rozmówcy. Gdy coraz częściej miewasz trudności z rozróżnieniem głosek, a Twoi bliscy, znajomi oraz współpracownicy kilkukrotnie powtarzają różne kwestie, byś mógł je zrozumieć, udaj się na profilaktyczne badania swojego słuchu.

Trudności ze słyszeniem cichych dźwięków

Jak często zdarza Ci się regulować głośność radia lub odbiornika telewizyjnego? Jeżeli inni domownicy uskarżają się, że dźwięk jest zbyt głośny, a Ty nadal nie słyszysz wyraźnie słów spikera, może to być jeden z objawów niedosłuchu, podobnie jak trudności z interpretacją szeptu lub innych odgłosów: szelestu, dzwonienia, echa. W celu oceny stanu swojego zdrowia wykonaj badania diagnostyczne narządu słuchu, podczas których lekarz specjalista sprawdzi, czy jesteś w stanie usłyszeć poprawnie ciche dźwięki.

Utrudniona komunikacja w barze, pracy lub na uczelni

Objawem niedosłuchu, który wiele osób marginalizuje, jest problem z prowadzeniem płynnej komunikacji w miejscach o dużym natężeniu hałasu, w szkole, barze lub zakładzie pracy. Gdy w jednym pomieszczeniu dochodzi do kumulacji dźwięków o zróżnicowanym natężeniu, a Ty, mimo skupienia na rozmówcach, zwykle nie jesteś w stanie uchwycić sensu ich słów, może to świadczyć o schorzeniu Twojego narządu słuchu.

Poznaj ofertę gabinetu protetyki słuchu Beaton Aparaty Słuchowe Reduta Edmund

Gabinet protetyki słuchu Beaton oferuje pełen zakres badań słuchu potrzebnych do doboru odpowiedniego aparatu słuchowego. Wszystkie badania są przeprowadzane przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w dziedzinie protetyki słuchu. W gabinetach Beaton Aparaty Słuchowe zapewnione są bezpłatne badania słuchu bez konieczności posiadania skierowania od lekarza, co z pewnością stanowi dużą wygodę dla pacjentów. Dodatkowo gabinet Aparaty Słuchowe oferuje szeroki wybór różnego rodzaju aparatów słuchowych dostępnych na rynku protetyki słuchu. Specjaliści pomagają w doborze najlepszego modelu, który odpowiada indywidualnym potrzebom pacjenta. Co więcej, jedyny autoryzowany serwis aparatów słuchowych w Szczecinie znajduje się właśnie w gabinetach protetyki słuchu Beaton Aparaty Słuchowe. To gwarancja profesjonalnej obsługi oraz szybkiej naprawy.