Bruksizm to problem nie tylko otoczenia osób, które bezpośrednio sąsiadują, nocują w pobliżu osoby, która zgrzyta zębami. Nieleczona dolegliwość może być przyczyną poważnych problemów ze zgryzem, powodować dokuczliwe migreny, a także, w co trudno uwierzyć problemy z kręgosłupem. Na czym polega bruksizm i jak go leczyć?

Przyczyny bruksizmu – dlaczego zgrzytanie zębami trzeba leczyć?

Bruksizm to nieświadome zgrzytanie i zaciskanie zębów, które ciężko zdiagnozować, gdyż nierzadko osoby nań cierpiące nie zdają sobie sprawy, że chorują. O tym, że choruje się na bruksizm, pacjent zwykle dowiaduje się przy okazji prób diagnozy następstw tej choroby, jakim jest np. ból szczęki. Nieleczony bruksizm może doprowadzić do sporych problemów zdrowotnych, których zlikwidowanie nie zawsze będzie możliwe w 100%.

Zgrzytanie zębów zwykle obserwowane jest u pacjentów zaraz po przebudzeniu lub w trakcie snu. Przyczyną może być zarówno długotrwały stres, chrapanie, jak i bezdech senny. Wiele mówi się o tym, że chorobę mogą wywoływać również niektóre leki zwłaszcza te z grupy leków przeciwdepresyjnych. W trakcie „ataku” zacisk szczęk bywa niejednokrotnie silniejszy niż podczas żucia twardych produktów żywnościowych, co powoduje, że szkliwo zębów jest mocno ścierane. Bywa, że zęby są tak starte, że niestety nie są do uratowania. Bruksizm może prowadzić nie tylko do starcia zębów, szkliwa, ale również ich złamania.

Bruksizm niekiedy powoduje, że osoby cierpiące na tę chorobę muszą leczyć się na szereg innych schorzeń stomatologicznych. Częstą przypadłością osób chorujących na bruksizm jest nadwrażliwość zębów, choroby – uszkodzenia dziąseł, czy też uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych. Z tego powodu w gabinetach stomatologicznych, kładzie się nacisk na leczenie tej przykrej dolegliwości. Pomocne w leczeniu bruksizmu jest korzystanie przez pacjentów ze specjalnych szyn relaksujących, które blokują tarcie zębów. Ważne jest, aby szyna relaksacyjna była wykonana z odpowiedniej jakości materiałów, które nie tylko będą trwałe, ale również bezpieczne. Przykładem wysokiej jakości szyn relaksacyjnych, wykonanych z wysokiej jakości akrylu są szyny oferowane przez Pracownię Protetyczną DENT PERFECTA. Dobre i trwałe efekty w leczeniu bruksizmu przynosi obstrzykiwanie botoksem. Botoks wprowadzany w mięśnie twarzy uniemożliwia nadmierne zaciskanie zębów i hamuje ich uszkadzanie. Niekiedy leczenie bruksizmu wymaga poza wizytami u stomatologa leczenia u psychologa lub/ i psychiatry, celem poszukiwania przyczyn głębokiego stresu powodującego ataki bruksizmu. Pomocne są różnego rodzaju zabiegi wyciszające, rozluźniające, a także zajęcia jogi, medytacji, czy kąpiele relaksacyjne.

Dlaczego należy leczyć bruksizm?

Nieleczony bruksizm może mieć przykre konsekwencje dla zdrowia pacjenta. Bruksizm nie tylko utrudnia normalne funkcjonowanie, ale może powodować takie dolegliwości jak: zaawansowane starcie powierzchni zębów, popękanie powierzchni zębów, zapalenie miazgi zęba, rozchwianie zębów, a nawet ruchomość zębów i wypadanie fragmentów (bądź całych) zębów. Wskutek bruksizmu może dochodzić do nadmiernego kruszenia szkliwa, bolesnych zmian na języku, bólu szczęki i żuchwy, a także przeskakiwanie żuchwy przy szerszym otwieraniu ust, czy też trzaskanie żuchwy i zmniejszoną jej ruchomość. Do powikłań spowodowanych zgrzytaniem zębami i nadmiernym ściskaniem szczęk zalicza się takie objawy jak przerost mięśni po jednej/ dwóch stronach twarzy, przerost mięśni szyi, zmniejszoną ruchomość głowy, ból szyi, ból barku, ból kręgosłupa, zaburzenia równowagi. Jak widać bruksizm to poważne schorzenie, którego nie można bagatelizować.