W 2019 roku ogromną furorę zrobił trend healthy aging, czyli koncepcja zdrowego starzenia się skóry. Od tego momentu sporą popularnością zaczęły cieszyć się również nutrikosmetyki. Coraz więcej producentów wypuszcza na rynek swoje warianty tych produktów, które przechodzą obecnie prawdziwą rewolucję. Jaka jest tajemnica tego urodowego hitu i czy warto po niego sięgnąć? Poniższy artykuł odpowie na te i wiele innych pytań.

Czym są nutrikosmetyki?

Choć ich popularność stale rośnie, to nadal wiele osób zastanawia się, jaka jest definicja nutrikosmetyków. Najprościej określa się je jako zamknięte w formie tabletek, kapsułek lub saszetek suplementy diety. Mogą również wystąpić w postaci kremów pielęgnacyjnych. W swoich składach mogą zawierać wiele różnych składników odżywczych. Dlatego też na rynku możemy odnaleźć różne rodzaje takich produktów. Wyróżniamy m.in. suplementy:

·       na włosy

·       na skórę

·       na paznokcie

·       na trądzik

·       na cellulit

·       przeciwzmarszczkowe

·       antyoksydacyjne.

Ich głównym zadaniem jest powstrzymywanie procesów starzenia się organizmu. Zażywanie nutrikosmetyków może łagodzić różne dolegliwości lub przyśpieszać metabolizm i wspomagać spalanie tkanki tłuszczowej. Zawarte w nich składniki wpływają regenerująco i odżywczo na określone struktury w zależności od ich potrzeb.

Jak działają suplementy diety?

Zawartość kosmetyków w kapsułkach jest na tyle bezpieczna, że można je kupić bez recepty. Składniki są dobierane bowiem w odpowiednich dawkach i proporcjach. Produkty te mają bardzo szeroki wachlarz działania, dlatego też ich skład nie jest jednorodny. Do najczęściej występujących w preparatach witamin i minerałów należą:

·       Witamina A – przyśpiesza gojenie się ran i reguluje rogowacenie naskórka;

·       Witamina E – zwalcza wolne rodniki, nawilża i odżywia, ogranicza stany zapalne;

·       Witamina C – zmniejsza przebarwienia, rozświetla i poprawia koloryt skóry;

·       Polifenole i wyciągi roślinne – wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej, zapobiegają gromadzeniu się wody w organizmie i pobudzają krążenie;

·       Witaminy z grupy B – redukują wypadanie włosów, łagodzą stany zapalne i pomagają w leczeniu trądziku;

·       Cynk – poprawia elastyczność skóry i uaktywnia przeciwzmarszczkowe właściwości nutrikosmetyków;

·       Biotyna – przeciwdziała wypadaniu włosów i rozdwajaniu się paznokci, wspomaga kondycję skóry;

·       Siarka – ma silne właściwości budulcowe, dlatego w większych ilościach występuje w nutrikosmetykach dla osób z AZS (atopowym zapaleniem skóry).

·       Krzem – reguluje poziom nawilżenia, ujędrnia skórę i zwiększa jej elastyczność;

Skład suplementów diety uzupełniają również inne witaminy, mikro- i makroelementy, a także ekstrakty roślinne. Dużą popularnością cieszą się nutrikosmetyki z kwasem hialuronowym i te wzbogacone o kolagen.      

Jak zażywać kosmetyki w kapsułkach?  

Jak już zostało wcześniej wspomniane, nutrikosmetyki można zakupić w stacjonarnych i internetowych aptekach bez recepty. Podejmując decyzję o zakupie, należy kierować się ich składem oraz procentową zawartością odpowiednich wartości mineralnych. Zawsze stosuj się do zaleceń producenta dotyczących użytkowania oraz dawkowania suplementu. Opisywane preparaty zażywa się doustnie i w zależności od wybranego rodzaju zmienia się ich przeznaczenie. Powinny być przyjmowane w określonych dawkach i porach.  

Czy warto stosować nutrikosmetyki?

Opinie na temat nutrikosmetyków są bardzo rozbieżne. Należy jednak pamiętać, że suplementy pochodzące ze sprawdzonego źródła nigdy nie powinny nam zaszkodzić, a mogą tylko pomóc. Podejmując decyzję o rozpoczęciu kuracji, pamiętaj o sześciu ważnych zasadach: 

1.     Efekty stosowania nutrikosmetyków mogą pojawić się dopiero po kilku tygodniach.

2.     Suplementację należy traktować jako uzupełnienie zdrowego trybu życia i zbilansowanej diety.

3.     Nutrikosmetyki nie zastąpią naturalnych kosmetyków (np. nie uchronią skóry przed działaniem słońca, mrozu czy wiatru).

4.     Brak rezultatów pomimo regularnego zażywania może być objawem poważnych chorób.

5.     Podczas przyjmowania suplementów ważna jest systematyczność oraz cierpliwość.

6.     Bezpieczna suplementacja nie powinna trwać dłużej niż trzy miesiące (konieczna jest chociaż miesięczna przerwa).