Wybór dobrego psychologa dziecięcego to bardzo ważna rzecz ze względu na delikatną konstrukcję psychiczną, jaką jest psychika dziecka, która jest dopiero w trakcie formowania. Jeśli już nastąpiły pewne problemy w tej sferze naszej pociechy i szukamy dla niej tego rodzaju pomocy, to musimy wybrać naprawdę dobrego specjalistę, ponieważ to od jego prawidłowego podejścia oraz umiejętności będzie zależała poniekąd przyszłość dziecka, którego zdrowie i problemy powierzamy. Podpowiadamy, jak dokonać najlepszego wyboru.

Odpowiednie umiejętności

Podstawową sprawą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze psychologa dla naszego dziecka, są odpowiednie umiejętności specjalisty z dziedziny psychologii, a te będą na pewno podyktowane przez następujące czynniki:

  • Odpowiednie wykształcenie kierunkowe wraz ze specjalizacją (najlepiej ukończone studia magisterskie na kierunku psychologia).
  • Odbycie praktyk zawodowych – dzięki temu zdobędziemy pewność, iż dana osoba posiada nie tylko potrzebną wiedzę teoretyczną, ale i praktyczne doświadczenie w pracy z pacjentami, a w tym fachu jest to nieocenione.
  • Dodatkowe kwalifikacje – takie jak ukończenie studiów podyplomowych, studiów pedagogicznych, studium psychoterapii lub innych dodatkowych kursów. Fach, jakim jest psychologa wymaga bowiem stałego dokształcania się i udoskonalania swojej wiedzy oraz umiejętności.

Talent pedagogiczny

Dobry psycholog dziecięcy pracuje, jak sama nazwa wskazuje z dziećmi, więc musi posiadać wrodzony talent pedagogiczny polegający na odpowiednim, wyważonym, cierpliwym podejściu do dziecka oraz umiejętności mądrego postępowania z nim, adekwatnego reagowania oraz przekazywania wiedzy i wskazówek w sposób zrozumiały dla niego. Taka osoba musi mieć także wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne, umieć się porozumieć z dzieckiem, dotrzeć do niego, traktować je indywidualnie i być uważna oraz otwarta na małego pacjenta. W tym celu musi ona być także empatyczna, aby umiała wczuć się w sytuację, emocje oraz uczucia dziecka, jak również dbać o nie, chronić je i rozsądnie oraz roztropnie z nim postępować, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki takie jak sytuacja dziecka, jego podejście, jego sposób postrzegania, motywacje, uczucia itp.

Umiejętności interpersonalne

Umiejętność odpowiedniej komunikacji, elastyczność, empatia, asertywność, umiejętność adekwatnego wyrażania swoich myśli oraz mediacji przyda się także bardzo w relacji z rodzicami dziecka.

Gdzie można znaleźć dobrego psychologa dziecięcego?

Jeśli potrzebują Państwo skorzystać z tego rodzaju pomocy, to polecamy Biały Kapelusz Poradnię Edukacyjno-Terapeutyczną Doroty Walaśkiewicz, gdzie znajdą Państwo pomoc najlepszych w swoich fachu specjalistów.