Stulejka wrodzona obserwowana jest u niemowląt i małych chłopców do drugiego roku życia. Jest to anatomiczna przypadłość objawiająca się zwężeniem napletka, którego zsuwanie jest częściowo utrudnione lub całkowicie uniemożliwione. Napletek jest fałdem skóry prącia, który pokrywa żołądź. Jeżeli taki problem dotyczy Twojego dziecka, to nie bagatelizuj go, tylko udaj się do doświadczonego specjalisty chirurga dziecięcego Krzysztofa Przybylskiego.

Czym tak właściwie jest stulejka?

Stulejka fizjologiczna występuje u noworodków i małych chłopców przeważnie do drugiego roku życia, chociaż należy dodać, że może również występować w starszym wieku. Z kolei stulejka nabyta pojawia się w życiu dorosłym i jest efektem różnych schorzeń. Ten artykuł został poświęcony stulejce wieku dziecięcego, z którą boryka się każdego dnia bardzo wielu rodziców. Schorzenie to jest czym innym, jak zwężeniem napletka, który częściowo lub całkowicie nie może zostać odprowadzony do rowka zażołędnego. Jeżeli taki problem dotyczy Twojego dziecka, to pod żadnym pozorem nie bagatelizuj go, tylko udaj się do specjalisty chirurga dziecięcego, który w fachowy sposób oceni stopień zaawansowania stulejki i zaproponuje odpowiedni sposób postępowania oraz leczenia inwazyjnego lub nieinwazyjnego.

Stulejka jest obserwowalna u noworodków płci męskiej, gdyż dziecko rodzi się z blaszką wewnętrzną napletka przyklejoną do żołędzi. Dopiero wraz ze wzrostem narządów płciowych, szczególnie prącia następuje stopniowe odklejanie wspomniane blaszki, co w dalszym rozrachunku umożliwia prawidłowe odprowadzenie napletka. U małych dzieci rodzice szczególnie powinni dbać o okolice intymne i regularnie odciągać chociaż część napletka i dokładnie myć to miejsce, gdyż gromadzi się tam tzw. mastka. Zaniedbania higieniczne okolic intymnych małych chłopców mogą prowadzić do różnych powikłań, jak np. zapalenie dróg moczowych, co jest niebezpiecznym schorzeniem. Regularne odciąganie napletka uelastycznia skórę i zapobiega jego całkowitemu przyrośnięciu, a także może wspomagać leczenie stulejki.

Przyczyny stulejki i możliwe sposoby leczenia

Stulejka może przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych, a nieleczona w dorosłym życiu może wpływać na jakość życia seksualnego. Jedną z najczęstszych przyczyn stulejki wrodzonej jest zbyt krótkie wędzidełko napletka, przez co podczas odciągania nazbyt się ono napina. W związku z tym, nie ma możliwości całkowitego odciągnięcia napletka. Ważną informacją dla rodziców jest fakt, iż pod żadnym pozorem nie wolno wykonywać „naciągania na siłę”, gdyż może to grozić naderwaniem wędzidełka, jego krwawieniem, a także powstaniem blizny na i nasileniem objawów bólowych, aż wreszcie zmniejszeniem jego elastyczności, w wyniku czego uzyskuje się efekt odwrotny od oczekiwanego.

Doświadczony lekarz specjalista, prowadzący Indywidualną Praktykę Lekarską Krzysztof Przybylski z Konina, dokona dokładnych oględzin stulejki i podejmie odpowiednie kroki mające na celu całkowite wyleczenie. Jeżeli schorzenie nie jest zbyt zaawansowane, to warto zdecydować się na leczenie zachowawcze, które polega na stosowaniu specjalnych maści ze sterydami oraz regularne, delikatne naciąganie napletka. Jednakże w wielu przypadkach konieczna jest ingerencja chirurgiczna, która ma na celu usunięcie napletka, co u małych dzieci jest przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym. Jeżeli problem stulejki dotyczy Twojego dziecka, nie zwlekaj, tylko zgłoś się do specjalisty Krzysztofa Przybylskiego, w którego gabinecie spotkasz się z pełnym profesjonalizmem.