Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD) to zespół objawów, które wynikają z zaburzenia funkcjonowania zmysłu słuchu. Zaburzenia te spowodowane są nieprawidłowościami na poziomie centralnego układu nerwowego. Tłumacząc w bardziej przystępny sposób – dziecko słyszy, lecz nie słucha. Analizując jego zachowanie, można dojść do wniosków, że występują u niego problemy z niedosłuchem, jednak podstawowe badania słuchu nie potwierdzają tej tezy. Jak pomóc dziecku?

Przyczyny zaburzeń przetwarzania słuchu

Etiologia centralnych zaburzeń przetwarzania słuchu nie jest jednowymiarowa. Dolegliwość ta może być skutkiem infekcji wirusowej, którą matka dziecka przechodziła w czasie ciąży. Duży wpływ na wystąpienie tego typu zaburzeń ma także intoksykacja alkoholem, tytoniem czy lekami. CAPD może rozwinąć się również w wyniku niedotlenienia i okołoporodowych urazów mechanicznych. Na centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego narażone są dzieci, u których rehabilitacja wad słuchu przebiegała w sposób nieprawidłowy, i które chorowały na wysiękowe zapalenie ucha. Specjaliści spekulują, że przyczyną wystąpienia CAPD może być też nadmierna stymulacja dziecka bodźcami słuchowymi.

Jakie są objawy CAPD?

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego najczęściej diagnozowane są u dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym. Nauczyciele zwracają wówczas uwagę na trudności, jakie występują u dziecka w trakcie nauki pisania i czytania. Dzieci z CAPD mają duże problemy z uwagą słuchową i zbytnio koncentrują się na nieistotnych bodźcach słuchowych. Do typowych objawów CAPD możemy zaliczyć:

  • problemy logopedyczne, zaburzenia mowy,
  • trudności w rozumieniu dłuższych poleceń,
  • niechęć do muzykowania,
  • niewłaściwe używanie form gramatycznych i końcówek fleksyjnych,
  • trudności w nauce języków obcych.

Warto wiedzieć, że główną przyczyną dysleksji rozwojowej u dzieci są właśnie centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Jak pomóc dziecku z takim rozpoznaniem?

Aktywny Trening Słuchowy Neuroflow

Jak przekonuje specjalista z Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Agathum” – jedną z bardziej sprawdzonych metod walki z CAPD jest Aktywny Trening Słuchowy Neuroflow. Jest to interaktywny trening wyższych funkcji słuchowych dla dzieci, młodzieży, a nawet dorosłych z zaburzeniami przetwarzania słuchu. Przed podjęciem tego typu terapii koniecznie jest wykonanie audiometrii tonalnej. Ilość i intensywność sesji treningowych dobierana jest zależnie od głębokości zaburzeń przetwarzania słuchowego.

Polegają one na aktywnej stymulacji zmysłowej, która angażuje uwagę malca. Program zawiera bogaty materiał słowny dostosowany do wieku dziecku. Każda sesja trwa około 25-30 minut. Dziecko pracuje z wykwalifikowanym specjalistą, który na bieżąco weryfikuje poprawność jego odpowiedzi i ocenia postępy, wskazując jedocześnie obszar, nad którym trzeba intensywniej pracować. Regularna praca ze specjalistą Neuroflow powoduje powstanie zmian w drogach nerwowych. W mózgu tworzą się nowe synapsy, co skutkuje wzrostem wydajności przewodzenia. W konsekwencji dziecko lepiej rozumie kierowane w jego stronę słowa, potrafi skupić uwagę na rozmówcy i ma mniejsze problemy z nauką.