Wady wymowy mają charakter nabyty lub wrodzony. Nieprawidłowości u dziecka zdiagnozujemy np. w Centrum Diagnozy i Terapii Logopedycznej Katarzyna Ściebura-Biesiada. Zaburzenia mowy musimy jak najwcześniej leczyć, by maluch był rozumiany przez rówieśników i osoby dorosłe. W szkole mogą się pojawić z tego powodu problemy, więc będzie otrzymywało gorsze oceny i stanie się zamknięte w sobie.

Leczenie wad wymowy – Centrum Diagnozy i Terapii Logopedycznej Katarzyna Ściebura-Biesiada

Wady wymowy możemy stwierdzić po wolniejszym mówieniu niż rówieśnicy naszego dziecka, wymawianiu niektórych dźwięków, zastępowaniu słów innymi, gdy nie może ich wypowiedzieć i niewłaściwej artykulacji głosek. Problemy występują w wieku przedszkolnym, ale często ich nie rozpoznajemy, bo sądzimy, że na tym etapie rozwoju, maluch jeszcze nie wymawia prawidłowo wyrazów. Kluczowe znaczenie ma wczesna interwencja, więc udajmy się np. do Centrum Diagnozy i Terapii Logopedycznej Katarzyna Ściebura-Biesiada, w celu zdiagnozowania problemu oraz podjęcia leczenia. Prowadzone terapie mowy są skuteczne i bezstresowe, a przy tym odbywają się w przyjaznej atmosferze.

Przyczyny i wady wymowy u dzieci?

Zaburzenia mowy mogą nie minąć samoczynnie, więc w szkole dziecko nie będzie rozumiane przez rówieśników oraz nauczycieli, dlatego jest tak ważne, by terapia leczenia wad wymowy została przeprowadzona jak najwcześniej. Rodzice często sami przyczyniają się do problemu, podając dziecku zbyt długo smoczek, zaniedbując mleczaki i rozdrabniając jedzenie oraz zmiękczając zwroty. Niekiedy winny jest przerost migdałków i częsty katar. Powinniśmy wiedzieć, że dziecko mając 5 lat, mówi płynnie. Wady wymowy, takie jak: jąkanie, seplenienie, rotacyzm, nosowanie, mowa bezdźwięczna, lambdacyzm, występują u wielu przedszkolaków. Na przykład do Centrum Diagnozy i Terapii Logopedycznej, które prowadzi Katarzyna Ściebura-Biesiada, powinniśmy się udać w sytuacji, gdy maluch nie może nawiązywać kontaktów ze swoimi rówieśnikami.