Witaminy odgrywają bardzo ważną rolę w naszych organizmach, przyczyniając się do prawidłowego funkcjonowania wielu różnych procesów. To sprawia, że zbilansowana dieta, która dostarcza nam wszystkich koniecznych składników, jest niezbędna. Co jednak, kiedy jej nie przestrzegamy? Jakie są skutki niedoboru witaminy B6 i za co ona odpowiada? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Za co odpowiada witamina B6?

Witamina B6 odgrywa kluczową rolę w odpowiednim działaniu układu nerwowego. Jest niezbędna dla odpowiedniego funkcjonowania ponad 100 enzymów, bierze udział w procesie przemiany białka, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Oddziałuje na przemianę glukozy w glikogen oraz jego rozkład w mięśniach. Ma wpływ na ciśnienie krwi, pracę serca i podnosi odporność organizmu. Jest też niezbędna do produkcji hemoglobiny. Niedobory witaminy B6 mogą mieć dla nas poważne skutki. 

Jakie są skutki niedoboru witaminy B6?

Jako że witamina B6 wspomaga wiele procesów w naszych organizmach, jej brak może poważnie odbić się na naszym zdrowiu, powodując nie tylko stany zapalne skóry i błony śluzowej. Niedobór witaminy B6 może odbić się również na naszym układzie nerwowym, co prowadzi do depresji, obniżenia nastroju i bezsenności.

Ponadto, nie spożywając jej w odpowiednich ilościach, narażamy się na zwiększoną podatność na infekcje, kamicę nerkową i niedokrwistość makrocytarną.

A ile powinniśmy jej spożywać? To zależne jest od płci i wieku. Dzieci do 9 roku życia powinny otrzymywać jej od 0,5 do 1 mg na dobę. Ta dawka rośnie wraz z wiekiem. Starsze dzieci i dorośli powinni spożywać jej 1,3 mg dziennie. Większe zapotrzebowanie mają osoby powyżej 50 roku życia, których dzienne zapotrzebowanie na witaminę B6 to 1,5 mg w przypadku kobiet i 1,7 mg dla mężczyzn. Najwięcej potrzebują jej kobiety w ciąży i karmiące – 1,9 i 2 mg.

Wszystkiego, co musisz wiedzieć o witaminie C, dowiesz się z naszego artykułu.

Chcesz wiedzieć więcej o witaminach? Przeczytaj o witaminie A.

Jakie są skutki nadmiaru witaminy B6?

W przypadku witaminy B6 powinniśmy szczególnie ostrożnie podchodzić do suplementowania. Lepiej robić to na polecenie lekarza, samemu raczej sięgając po pełne tej witaminy produkty spożywcze. Przesadne suplementowanie nigdy nie jest wskazane. Nawet w przypadku substancji, które również w większych ilościach są nieszkodliwe, przesadne ich spożywanie może negatywnie się odbić na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Jeśli jednak zdecydujemy się na suplementację, witaminę B6 kupimy w każdej aptece

Nic nam nie grozi, jeśli przekroczymy tę dawkę witaminy B6 z pokarmów, natomiast przyjmowana w tabletkach, powyżej 200 mg na dobę jest ona toksyczna. Może prowadzić do objawów takich jak brak koordynacji mięśniowej, zwiększone uczucie chłodu, martwienie kończyn i zwyrodnienie tkanki nerwowej. Powinny ustać po tym, jak przestaniemy przyjmować ją w suplementach, bywają jednak wypadki, w których są to zmiany nieodwracalne.

W czym znajdziemy witaminę B6?

Witaminę B6 znajdziemy w składnikach często będących elementami naszej codziennej diety. Bardzo dobrym jej źródłem jest na przykład kasza gryczana, dużo zawierają jej też mięsa oraz warzywa takiej jak brokuły. W przypadku tych dwóch ostatnich należy pamiętać, że gotowanie, smażenie oraz peklowanie mięs doprowadzi do strat tej witaminy na poziomie od 30 do 50 procent, natomiast przy mrożeniu warzyw stracimy od 15 do nawet 70 procent.

Inne źródła witaminy B6 to:

  • powyżej 1 mg na 100 gram produktu: otręby i zarobki pszenne,
  • 0,5 – 1 mg: pierś indyka, wątroba wieprzowa i wołowa, makrele, łososie, fasola biała, kasza gryczana, soja
  • 0,1 – 0,5 mg: pieczywo, kasza jęczmienna, ryż brązowy, jaja, owoce, warzywa, ryby, mięso kurczaka.

Dowiedz się, jakie niedobory witamin grożą nam zimą i jesienią.