Każda kobieta powinna regularnie odwiedzać ginekologa w celu dbania o swoje zdrowie intymne. W praktyce lekarskiej istnieje wiele chorób kobiecych, z którymi specjaliści zmagają się na co dzień. W artykule omówimy najczęstsze problemy, z jakimi spotyka się ginekolog, oraz sposoby radzenia sobie z nimi.

Nawracające infekcje pochwy

Jednym z najczęstszych problemów zgłaszanych przez pacjentki są nawracające infekcje pochwy. Objawiają się one pieczeniem, swędzeniem, bólem oraz nieprzyjemnym zapachem. Przyczyną infekcji może być zaburzenie równowagi mikroorganizmów w pochwie, np. nadmiar drożdży Candida czy bakterii beztlenowych. Leczenie polega na przywróceniu prawidłowej flory bakteryjnej, co można osiągnąć stosując odpowiednie leki przeciwgrzybicze lub antybiotyki oraz probiotyki dopochwowe.

Zespół policystycznych jajników (PCOS) i endometrioza

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to jedna z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet. Charakteryzuje się zaburzeniami hormonalnymi, które prowadzą do powstawania licznych torbieli na jajnikach. Objawy PCOS to m.in. nieregularne miesiączki, trądzik, nadmierne owłosienie oraz otyłość. Leczenie PCOS zależy od indywidualnych potrzeb pacjentki i może obejmować regulację masy ciała, stosowanie leków hormonalnych czy metforminy w celu obniżenia poziomu insuliny.

Endometrioza to choroba, w której komórki błony śluzowej macicy (endometrium) występują poza jamą macicy, np. na jajnikach, jajowodach czy otrzewnej. Objawy endometriozy to silne bóle menstruacyjne, bóle podczas stosunku oraz problemy z zajściem w ciążę. Leczenie endometriozy może obejmować terapie hormonalne, takie jak doustne środki antykoncepcyjne, leki przeciwzapalne, a w niektórych przypadkach konieczna jest operacja.

Nieprawidłowości szyjki macicy

Nieprawidłowości szyjki macicy mogą obejmować stan zapalny (cervicitis), polipy czy dysplazję nabłonka. Często są one wykrywane podczas rutynowych badań ginekologicznych, np. w gabinecie ginekologicznym lek. Danuta Kardzis, i wymagają dalszej diagnostyki oraz leczenia. W zależności od przyczyny problemu, lekarz może zalecić antybiotyki, leki przeciwzapalne, a w przypadku polipów czy dysplazji – zabieg chirurgiczny.

Fibromy macicy

Fibromy macicy to łagodne guzy mięśniowe, które mogą powodować ból, krwawienie oraz problemy z zajściem w ciążę. Leczenie fibromów zależy od ich wielkości, lokalizacji oraz objawów. Możliwe opcje terapeutyczne obejmują leki hormonalne, takie jak doustne środki antykoncepcyjne czy leki zmniejszające wielkość guzów, a także zabiegi chirurgiczne, np. myomektomię czy embolizację tętnic macicznych.

Wszystkie wymienione choroby kobiece wymagają indywidualnego podejścia i dokładnej diagnostyki. Regularne wizyty u ginekologa pozwalają na wczesne wykrycie problemów zdrowotnych i zapobieganie poważnym konsekwencjom. Dbaj o swoje zdrowie intymne i nie bagatelizuj żadnych niepokojących objawów.