Każdego roku niemal 3000 kobiet w Polsce dowiaduje się, że zdiagnozowano u nich raka szyjki macicy. Nowotwór ten przyczynia się do dużej śmiertelności pacjentek, jednak odpowiednio wcześnie wykryty – daje szansę na pełne wyleczenie. Niestety Polski niechętnie odwiedzają gabinet ginekologiczny, a jeszcze mniej chętnie poddają się badaniom. Przyczyniają się do tego brak edukacji seksualnej, wstyd i stereotypy, że do specjalisty idzie się z konkretnym problemem lub będąc w ciąży. Tymczasem profilaktyka jest bardzo ważna. Dlaczego należy cyklicznie wykonywać cytologię?

Czym jest cytologia?

Cytologia to podstawowe badanie profilaktyczne, które pozwala na wykrycie nowotworu szyjki macicy w bardzo wczesnym stadium jego rozwoju. Cytologia wykonywana jest przez specjalistę po uprzednim badaniu ginekologicznym. Polega ona na pobraniu wymazu z tarczy i kanału szyjki macicy przy pomocy specjalnej szczoteczki o elastycznych włóknach. Materiał biologiczny przenoszony jest na szkiełko, a następnie utrwala się go odpowiednim preparatem. Tak zabezpieczona próbka odsyłana jest do laboratorium, gdzie poddawana jest wnikliwej analizie.

Wynik badania znany jest po około 3 tygodniach. Cytologia może być wykonana również w celu kontroli leczenia nadżerki tarczy szyjki macicy czy oceny stanu nabłonka pochwy. Czasami przeprowadza się ją także po to, aby ocenić skuteczność działania leków hormonalnych. Cytologia jest badaniem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wykonamy ją też odpłatnie w prywatnym gabinecie ginekologicznym. Zaletą takiego rozwiązania jest większa dostępność terminów, co jest niestety problemem w przypadku przychodni publicznych.

Kiedy należy wykonać cytologię?

Każda kobieta, która rozpoczęła współżycie, powinna wykonywać cytologię co najmniej raz w roku. Jak radzi pan Dariusz Bayat – ginekolog z Ostródy – zaleca się, by pierwsza cytologia pobrana została nie później niż po ukończeniu 21 roku życia lub 3 lata po podjęciu aktywności seksualnej. Badać powinny się nie tylko kobiety w wieku rozrodczym, ale też pacjentki starsze, po menopauzie. Kiedy jest dobry moment na pobranie cytologii?

Na badanie warto zgłosić się między 10 a 20 dniem cyklu. Specjalista nie pobierze wymazu w czasie miesiączki. Na 4 dni przed planowaną cytologią, dobrze jest zrezygnować ze współżycia z partnerem. Jeśli borykamy się z infekcją intymną, pobranie cytologii będzie możliwe po jej wyleczeniu. Samo badanie wiąże się tylko z chwilowym dyskomfortem. Nieprawidłowy wynik cytologii nie zawsze oznacza też, że chorujemy na nowotwór. Sygnalizuje jednak większe ryzyko zachorowania bądź też konieczność powtórzenia badania.