Bolesne miesiączki to częsty problem wśród kobiet w wieku rozrodczym. W każdym wypadku jest to sygnał, którego nie należy lekceważyć – a zwłaszcza, gdy ból nasila się do tego stopnia, że uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie. Nie dajmy sobie wmówić, że ,,taka już nasza uroda’’ – zgłośmy się do specjalisty, na przykład do ginekologa Tomasza Jaskulskiego. Dobry lekarz zainteresuje się naszym problemem i będzie próbował poznać jego przyczynę. 

Co może być przyczyną bolesnego miesiączkowania?

Bolesny okres to nie tylko duży dyskomfort, utrudniający codzienne życie, ale też sygnał, że w organizmie może dziać się coś niedobrego. Do częstych przyczyn takich dolegliwości należy na przykład endometrioza. Charakterystyczna dla tej choroby jest obecność komórek jamy macicy poza obszarem macicy. Ogniska endometrium rozwijają się w stan zapalny i wówczas pojawia się ból. Dolegliwości bólowe podczas miesiączki mogą też świadczyć o tym, że w jajniku zagnieździł się torbiel. Choć w wielu przypadkach nie daje on żadnych objawów, to zdarza się, że jest odczuwalny w trakcie okresu lub tuż przed nim. 

Część kobiet cierpi na tzw. bolesne miesiączkowanie pierwotne. W tej sytuacji ból nie wynika z żadnej choroby, lecz z zaburzeń hormonalnych. Jeśli pod wpływem progesteronu organizm produkuje zbyt dużą ilość tzw. prostangandyn, to zwiększa się wrażliwość na bodźce bólowe. Dochodzi do złuszczenia błony śluzowej macicy i pojawiają się skurcze. Bolesne miesiączkowanie pierwotne często wiąże się też z całym szeregiem innych dolegliwości, takich jak biegunka, wymioty, zaburzenia nastroju. Te objawy sprawiają, że nie wykonujemy żadnych obowiązków, opuszczamy szkołę czy pracę. Nie bójmy się więc prosić o pomoc – odwiedzając gabinet ginekologiczny Tomasza Jaskulskiego, możemy liczyć na pełne zaangażowanie lekarza i indywidualne podejście. Specjalista od 1991 roku prowadzi własny gabinet w Pile.

Jak złagodzić ból podczas miesiączki?

W przypadku lekkich skurczów pomocne mogą okazać się domowe sposoby, takie jak ciepłe okłady, napary z ziół czy chwila relaksu. Dobrym pomysłem będzie też wprowadzenie pewnych zmian w stylu życia – warto na przykład postawić na lekkostrawną dietę. Silniejsze dolegliwości bólowe często wymagają zastosowania środków przeciwbólowych. Ważne jest jednak, aby przyjąć tabletki, gdy tylko zauważymy pierwsze skurcze. Kiedy ból się rozwija, leki zwykle okazują się nieskuteczne. Ulgę może też przynieść antykoncepcja hormonalna, gdyż nie tylko chroni ona przed nieplanowaną ciążą, ale też łagodzi różne objawy okresu. W sytuacji, gdy ból ma podłoże chorobowe, dolegliwości mogą ustąpić dopiero po wyleczeniu choroby.