Bóle zębów i przyzębia oraz wszelkie dolegliwości jamy ustnej (języka, błony śluzowej i tkanek) i stawów domagają się wizyty u specjalisty. Lekarz stomatolog to osoba pierwszego kontaktu, do której należy się wówczas udać. Najlepiej w tym celu wybrać się do placówki, świadczącej usługi stomatologiczne w ramach umowy podpisanej z NFZ. Jaki jest jednak ich dokładny zakres? 

Co wchodzi w zakres stomatologii? 

Stomatologia to dział medycyny, który składa się z kilku specjalizacji. Zawiera leczenie dentystyczne, profilaktykę oraz rewalidację zębów, przyzębia i jamy ustnej. Kompleksową opiekę dentystyczną dla osób w każdym okresie życia zapewnia jej podział na:

 • Stomatologię zachowawczą i endodoncję: leczenie kanałowe,
 • Chirurgię: stomatologiczną oraz szczękowo-twarzową,
 • Ortodoncję: leczenie wad zgryzu, szczękowo-twarzowych oraz korekta patologii zębowych,
 • Periodontologię: obejmuje choroby przyzębia,
 • Protetykę: rekonstrukcję zgryzu (stosowana przy utracie naturalnych zębów lub ich uszkodzeń),
 • Pedodoncję: dziecięcą dentystykę.

Kiedy powinno się odwiedzić stomatologa?

Do dobrego stomatologa należy się udać jak najwcześniej. Dzięki temu uniknie się niepotrzebnych komplikacji oraz znacznie skróci czas kuracji. Równie ważne, co wizyty spowodowane bólem zębów są kontrole, które najlepiej odbywać co najmniej raz w roku. Sygnałami, których nie powinno się lekceważyć w jamie ustnej, są m.in. wszelkie stany zapalne, obrzęknięte i zaczerwienione dziąsła, nieprzyjemny zapach z ust oraz nadwrażliwość zębów na gorące i zimne posiłki. 

Zabiegi przeprowadzane przez stomatologa 

Do zabiegów stomatologicznych należą:


 • Kanałowe i zachowawcze leczenie zębów,
 • Chirurgia: leczenie wszelkich złamań zębów,
 • Likwidacja ropni i torbieli,
 • Usuwanie zębów: stałych i mlecznych,
 • Leczenie: złamań szczęki oraz schorzeń ślinianek i żuchwy,
 • Odbudowa tkanek miękkich w jamie ustnej.

Ponadto stomatolodzy i protetycy zajmują się chorobami próchnicowymi zębów, np. zapalenia miazgi, dziąseł czy przyzębia, aftami, nowotworami jamy ustnej oraz tzw. kwasową erozją obejmującą szkliwa.

Jakie zabiegi wykonuje stomatolog w ramach NFZ?

Wszystkim pacjentom przysługują standardowe świadczenia stomatologiczne. Dlatego też u dentysty można wykonać dodatkowo takie czynności jak: badania lekarskie (stomatologiczne) z instrukcją higieny jamy ustnej (raz w roku) oraz kontrolne (3 razy w roku), kontrolę żywotności zęba (sprawdzenie sąsiadujących lub przeciwstawnych zębów). Obejmuje również leczenie: próchnicy początkowej i powierzchniowej, zmian w jamie ustnej oraz kanałowe, a także usuwanie zębów (jedno- lub wielokorzeniowych oraz chirurgiczne), likwidację osadu i kamienia nazębnego (raz w roku) oraz zdjęcia uzębienia: (wewnątrzustne - raz w roku). Świadczenia pozwalają na otrzymanie znieczulenia: miejscowego powierzchniowego, nasiękowego lub przewodowe go (wewnątrzustnego) oraz wykonanie bezpłatnego kiretażu zamkniętęgo (oczyszczania z kamienia nazębnego kieszonek przyzębnych oraz  zastosowania leku). Zakres bezpłatnych zabiegów zawiera także nastawienie i unieruchomienie żuchwy, przejściowe zaopatrzenie złamanej szczęki (lub szczęk) oraz opracowanie i rekonstrukcję ubytków w zębach (na 1-3 powierzchniach).

W ramach podstawowej opieki zdrowotnej dentysta ma obowiązek założyć opatrunek chirurgiczny lub leczniczy (w stałym zębie) oraz wypełnić kanał zębów (od trójki do trójki). Osoba posiadająca ubezpieczenie może także korzystać z kompleksowych konsultacji specjalistycznych. Obejmuje ona profesjonalną ocenę oraz zalecenia diagnostyczno-terapeutyczne dla prowadzącego lekarza.