Zapalenie zatok to infekcja górnych dróg oddechowych. Wywołują ją wirusy, bakterie lub grzyby. Choroba może mieć również podłoże alergiczne. Najczęściej dotyczy jednej lub kilku zatok i może mieć postać ostrą bądź przewlekłą. Nieleczona może powracać. Dlatego też warto poznać objawy, by odpowiednio wcześniej rozpocząć leczenie u specjalisty. Wówczas można będzie wprowadzić dodatkowe domowe sposoby.

Objawy zapalenia zatok

Do głównych objawów zatok zaliczają się: zatkany nos i gęsta wydzielina o żółtej lub zielonej barwie oraz ból w obrębie twarzy i zębów. W przypadku ostrej postaci dochodzi także do podwyższonej temperatury (ponad 38°C), bólów głowy oraz ogólnego zmęczenia i złego samopoczucia. Do objawów współwystępujących należą problemy ze snem, nieprzyjemny zapach w jamie ustnej, osłabienie węchu i smaku oraz obrzęk w okolicach oczu. Zwykle objawy występują przez maks. 10 dni. Ostra odmiana trwa przez 4 tygodnie, natomiast podostra ok. 8. Nawracające dolegliwości w obrębie zatok oznaczają przewlekłe zapalenie. Wówczas konieczna jest wizyta u laryngologa.

Leczenie zatok

Najczęściej leczenie sprowadza się do podania antybiotyków na zatoki. Z reguły stosuje się amoksycylinę lub lewofloksacynę. Jeśli leki na zatoki okażą się nieskuteczne, konieczne będzie przeprowadzenie posiewu. Badanie mikrobiologiczne pozwala na dobranie właściwych preparatów, które usuną z organizmu bakterie odpowiedzialne za chorobę. Przeprowadza się je poprzez posiew wydzieliny z nosa. W przypadku jakichkolwiek powikłań lekarz może zlecić wykonanie endoskopii lub tomografię zatok. W ten sposób diagnozuje się wszelkie stany zapalne w budowie tkanki kostnej i śluzówce. Pomaga to w ocenie ich rozwoju i rozprzestrzeniania się na dalsze części np. czaszkę czy mózg. Nierzadko przeprowadza się również zabieg polipektomii. Usuwa się polipy, czyli narośla błony śluzowej. Inną opcją jest operacyjna korekta przegrody nosa, czyli septoplastyka. Z kolei, jeśli lekarz podejrzewa alergiczne podłoże, skierowuje na przeprowadzenie testów skórnych. W celach profilaktycznych warto stosować dostępne w aptekach mgiełki solankowe i inne roztwory do nosa.


Domowe sposoby na zatoki


Domowe leczenie powinno być przeprowadzane w połączeniu ze zleconą przez lekarza kuracją. Do sprawdzonych metod zaliczają się:

  1. Inhalacje. Z soli fizjologicznej za pomocą specjalnego przyrządu do irygacji zatok (inhalatora) bądź pary wodnej. Do pary wodnej można dodać kropę miętową lub eukaliptusową. Tego rodzaju inhalacje na zatoki nie są jednak zalecane.

  2. Nawodnienie. Przyjmowanie dużej ilości płynów przy jednoczesnym ograniczeniu napojów na bazie kofeiny czy alkoholu.

  3. Kompresy. Ciepłe okłady złagodzą występujące dolegliwości.

  4. Odpowiednia dieta. Bogata w ostre przyprawy.

Do pozostałych sposobów należą masaże wodne i stosowanie na skórę maści np. kamforowej czy bursztynowej. Wystarczy ją wetrzeć w skronie lub inne bolące obszary. Maść odpowiednio je rozgrzeje. Najlepsze rezultaty osiągnie się, stosując maść 3 razy dziennie. Dodatkowo można stosować na zatoki zioła. Mieszanki ziołowe powinny zawierać kwiaty lipy, miód oraz suszone maliny. Ziołowy napar należy parzyć przez ok. 10 min, a następnie pić 3 razy w ciągu dnia.