Choroby alergiczne mogą dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Często są to alergie przejściowe, na przykład wiosną gdy w powietrzu unoszą się pyłki roślin. Wiele osób zmaga się także z przewlekłym katarem czy kichaniem. Leczeniem takich objawów zajmuje się Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Krzysztof Staruszkiewicz z Łęczycy. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat przyczyn i sposobów radzenia sobie z takimi chorobami.

Jakie są najczęstsze przyczyny chorób alergicznych?

Alergie często objawiają się nadmiernym kichaniem, łzawieniem oczu, katarem, świądem czy zmianami na skórze. Ze względu na rodzaje i charakterystykę tych chorób można podzielić je na: alergię wziewną, pokarmową, kontaktową i uczulenie na jad owadów. Każdą z nich wywołują różne alergeny i substancje, które mogą znajdować się w powietrzu, pokarmie czy nawet u owadów i zwierząt. Przy kontakcie z substancją alergizującą taką jak barwnik, nikiel, kobalt czy chrom, a także tworzywach sztucznych mogą wystąpić zmiany skórne, zaczerwienienia, wysypka czy pęcherze.

Leczeniem chorób alergicznych zajmuje się pediatra i alergolog Krzysztof Staruszkiewicz, który prowadzi Indywidualną Specjalistyczną Praktykę Lekarską. Oferuje leczenie zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Wykona odczulanie podjęzykowe i zakwalifikuje pacjenta do odczulania podskórnego. Przyczyn alergii pokarmowej jest wiele. Wyróżnić można przede wszystkim uczulenie na orzechy, owoce, warzywa, ryby czy produkty mleczne. Ponadto roztocza, pleśnie, pyłki roślin i sierść zwierząt również mogą powodować reakcje alergiczne. Warto także wspomnieć o uczuleniu na jad pszczół, os czy trzmieli. 

Jak poradzić sobie z alergią?

O ile osoba dorosła jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z łagodnymi objawami alergii i skutecznie im zapobiegać, tak dzieci nie mają takich umiejętności. W przypadku najmłodszych warto wykonać testy alergiczne i sprawdzić, czy dziecko jest uczulone na konkretny alergen. Lepiej zapobiegać niż leczyć, a tym samym zaoszczędzić małym pociechom dyskomfortu. Objawy skórne alergii można złagodzić lub usunąć stosując odpowiednie maści, kremy czy balsamy.

Wiosną, w dniach o wysokim stężeniu uczulającego alergenu (np. pyłek drzew i/lub traw) należy unikać długich wędrówek lub wybrać się na spacer po obfitym lub długotrwałym deszczu, nie otwierać okien w domu i podczas podróży, a wychodząc z domu założyć okulary przeciwsłoneczne. Oczywiście mówiąc o alergiach pokarmowych, należy dostosować swoją dietę tak, aby nie spożywać żadnych alergenów, które powodują reakcje alergiczne. Jednakże najlepszym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które nic o alergii nie wiedzą — jest skorzystać z pomocy alergologa, takiego jak Krzysztof Staruszkiewicz. Lekarz przeprowadzi odpowiednie testy i badania, dzięki czemu będzie w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie i złagodzić lub usunąć objawy alergii.