Wrodzona stulejka występuje u niemowląt i małych chłopców w wieku do dwóch lat. Zaliczana jest do przypadłości anatomicznych, które są niczym innym, jak nadmiernym zwężeniem napletka. Jego zsuwanie jest całkiem uniemożliwione lub tylko częściowo utrudnione. Napletek jest fałdem skóry prącia, pokrywającego żołądź. Jeżeli taki problem dotyczy Twojego dziecka, to warto dowiedzieć się więcej. Zachęcamy do przeczytania artykułu do końca!

Czym dokładnie jest stulejka wieku dziecięcego?

Stulejka fizjologiczna występuje u noworodków, niemowląt i małych dzieci przeważnie do drugiego roku życia. Może też występować w starszym wieku i być efektem stulejki fizjologicznej lub być spowodowana innymi przyczynami. Noworodek rodzi się z blaszką wewnętrzną napletka przyklejoną do żołędzi. Wraz z wzrostem narządów płciowych, szczególnie prącia, następuje stopniowe odklejanie wspomnianej blaszki, co następnie umożliwia prawidłowe odprowadzenie napletka. Najpierw można częściowo zsuwać napletek do rowka zażołędnego, a potem całkowicie. W razie potrzeby można udać się  z dzieckiem do chirurga dziecięcego, który oceni stan stulejki i podejmie odpowiednie kroki, proponując odpowiedni sposób postępowania oraz leczenia inwazyjnego lub nieinwazyjnego.

Szczególnie znacznie w małych dzieci ma dbanie o higienę intymną i regularne odciąganie napletka, np. podczas kąpieli. Pod napletkiem gromadzi się tzw. mastka. Zaniedbania higieniczne i nieodprowadzanie chociaż częściowe napletka może prowadzić do różnych powikłań jak np. zapalenie dróg moczowych, które jest niebezpiecznym schorzeniem. Dodatkowo, trzeba wspomnieć, iż regularne odciąganie napletka wpływa na uelastycznienie skóry i bardzo skutecznie zapobiega jego całkowitemu przyrośnięciu. Jedną z najczęstszych przyczyn stulejki wrodzonej jest zbyt krótkie wędzidełko napletka. Wtedy podczas odciągania zbytnio się ono napina i w efekcie czego nie można całkowicie odsunąć napletka. 

Stulejka u dzieci – co jeszcze warto wiedzieć?

Zaniedbana stulejka może przyczyniać się do różnorodnych problemów zdrowotnych, a nieleczona w dorosłym życiu może negatywnie wpływać na jakość życia seksualnego. Prywatny Gabinet Lekarski Andrzej Haliński z Zielonej Góry w województwie lubuskim zajmuje się leczeniem stulejki u dzieci oraz świadczy inne usługi medyczne. Trzeba jednak pamiętać, że nie wolno samodzielnie wykonać odciągania napletka „na siłę”, gdyż może to spowodować naderwanie wędzidełka, wywołać krwawienie i spowodować dolegliwości bólowe u dziecka. Co więcej, takie działanie może spowodować powstawanie blizn, które mają to do siebie, że zmniejszają elastyczność danego miejsca, co wywołuje odwrotny efekt od zamierzonego i utrudnia w późniejszym czasie odciąganie napletka. W razie wątpliwości, można skorzystać z pomocy specjalisty.