Badanie spirometryczne pełni dwie, bardzo ważne funkcje. Pozwala zdiagnozować i kontrolować przebieg chorób płuc. Dzięki niemu lekarze mogą rozpoznać astmę oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czy śródmiąższowe zwłóknienie płuc. Na czym polega badanie wykonywane między innymi w Przychodni Lekarskiej Majków? Jakie są wskazania do jego przeprowadzenia? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Charakterystyka i wskazania do badania

Wczesna diagnoza pozwala szybko wdrożyć leczenie i pokonać chorobą zanim w pełni się rozwinie. Dlatego w gabinetach lekarskich wykonywane są różne badania. Jedno z nich to spirometria polegająca na ocenie pojemności i objętości płuc. Jej celem jest także sprawdzenie prawidłowości przepływu powietrza przez płuca i oskrzela. W podstawowej wersji, procedura pozwala specjaliście uzyskać ważne dane. Należy do nich objętość oddechowa, pojemność wdechowa,  zapasowa objętość wdechowa, zapasowa objętość wydechowa, pojemność życiowa. Podczas badania spirometrycznego pacjent oddycha przez ustnik a urządzenie rejestruje jego parametry oddechowe. Zazwyczaj test trwa 15 minut, jest nieinwazyjny i bezbolesny.

Pacjenci mogą przejść spirometrię w placówka takich jak Przychodnia Lekarska Majków mieszcząca się w Kaliszu. Kiedy należy ją przeprowadzić? Badanie jest standardem w przypadku podejrzeń lub stwierdzenia chorób płuc. Wskazaniem są też następujące objawy ze strony układu oddechowego:

  • sinica i duszności,

  • świszczący oddech,

  • powracający ból w klatce piersiowej,

  • wydłużenie wydechu powietrza,

  • wstępowanie cech rozedmy.

Badanie należy wykonywać u pacjentów po przeszczepie płuc. Jest zalecane u osób z przewlekłym kaszlem i zmagających się z częstymi infekcjami. Spirometrię powinni przechodzić także nałogowi palacze i palaczki. Jak również pracownicy narażeni na kontakt z toksycznymi substancjami.

Niepubliczna przychodnia lekarska

Teraz warto dowiedzieć się nieco więcej o Przychodni Lekarskiej Majków Wilczyńska & Mikołajczyk. Jest to niepubliczny zakład opieki zdrowotnej działający od 1999 roku. Jednakże placówka ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Poza spirometrią przeprowadza:

  • badania EKG i USG,

  • badania kierowców,

  • badania okresowe,

  • badania epidemiologiczne,

  • badania sanitarne.

Przychodnia zajmuje się leczeniem chorób i szczepieniami. Zapewnia usługi z zakresu medycyny pracy. Lekarze określają zdolność pacjenta do objęcia danego stanowiska czy też podjęcia studiów lub nauki na wybranym kierunku. W kaliskiej placówce znajdują się pokoje lekarskie, gabinety zabiegowe oraz punkt poboru materiałów do badań.