Joga to doskonała forma aktywności, która wpływa zarówno na kondycję fizyczną, jak i na zdrowie psychiczne. Regularne praktykowanie oddziałuje na cały nasz organizm. Choć nie wymaga wielu akcesoriów, to zdecydowanie nie obejdzie się bez odpowiednio dobranego sprzętu. W podjęciu właściwej decyzji zakupowej pomoże poniższy poradnik, w którym wskażemy najważniejsze kryteria wyboru maty do ćwiczeń.

Niezbędnik każdego jogina, czyli jak zapewnić sobie komfort ćwiczeń?

Bez względu na to, czy chcesz ćwiczyć w specjalnych szkołach i klubach fitness, czy też zdecydujesz się na jogę w domu, to profesjonalnie dobrana mata i wygodny strój będą stanowić Twoje kluczowe wyposażenie. Trenowanie bez sprzętu jest niewygodne i trudne. Obecnie na rynku występuje wiele rodzajów i odmian akcesoriów do gimnastyki. Nie istnieje jednak uniwersalna mata do jogi, która będzie odpowiednia dla wszystkich miłośników tej formy aktywności.

Jaka powinna być więc optymalna mata do ćwiczeń oraz na jaki sprzęt zdecydować się podczas zakupów? Przede wszystkim warto pamiętać, że wszelkie akcesoria mają za zadanie zwiększyć higienę, komfort oraz bezpieczeństwo w czasie uprawiania jogi. Dobierając właściwe parametry, należy brać pod uwagę własne priorytety i potrzeby. Trzeba kierować się również kilkoma ważnymi kryteriami.

Najważniejsze czynniki decydujące o wyborze maty do jogi

1. Materiały, z których wykonane są maty

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru jest materiał maty do jogi. Najczęściej wykonywane są one w czterech wersjach:

  • maty kauczukowe – kauczuk to w pełni naturalny i biodegradowalny materiał, który zyskał uznanie nawet najbardziej wymagających joginów; wersje te należą do najbardziej antypoślizgowych mat, które ulegają jednak uszkodzeniom np. pod wpływem temperatury;
  • maty korkowe – naturalny materiał z odnawialnych źródeł zabezpiecza przed osadzaniem się kurzu i bakterii, więc jest idealny dla alergików; taka wersja maty do jogi ze względu na dużą antypoślizgowość świetnie sprawdzi się podczas bardziej dynamicznej gimnastyki;
  • maty z TPE – charakteryzują się wyjątkową lekkością, dlatego docenia się je pod względem użytkowym; pianka termoplastyczna zapewnia dobrą antypoślizgowość, dużą amortyzację, niską cenę i jest wdzięcznym materiałem pod względem recyklingu;
  • maty PVC – większość mat do jogi dostępnych na rynku wykonana jest z tego rodzaju materiału; są one bardzo trwałe, uniwersalne, łatwe w pielęgnacji i można je otrzymać w bardzo dobrej cenie;   

2. Rozmiar maty a wzrost jogina

Jak został już wspomniane wcześniej, podczas wyboru sprzętu należy kierować się własnymi preferencjami. Tak jest również w tym przypadku, ponieważ długość maty ma bardzo indywidualny charakter. Klasyczna wersja dostępna jest zazwyczaj w wymiarach 180 × 60 cm. Jest ona wystarczająca dla większości ćwiczących osób. Wśród miłośników jogi panuje jednak zasada, że mata powinna być o 10 centymetrów dłuższa niż nasz wzrost. Należy pamiętać, że rozmiar dywaniku musi pozwolić na wykonanie wszystkich ćwiczeń i pozycji – szczególnie savasany.    

3. Miejsce ćwiczeń a ciężar maty

Szerokość, grubość i rodzaj wykorzystanego do wykonania maty materiału wpływa na jej ciężar. W tym przypadku należy przede wszystkim zwrócić uwagę na komfort przenoszenia i przechowywania sprzętu. Do najlżejszych wersji należą maty podróżnicze, które ważą mniej niż kilogram. Najpopularniejsze opcje mat wahają się od 1,5 do 3 kg, choć możemy natrafić na cięższe. Parametr ten jest istoty, gdy jogę uprawiamy poza domem. Do przenoszenia warto wykorzystać specjalne pokrowce i torby.  

4. Amortyzacja a odpowiednia grubość maty

Na rynku można odnaleźć maty o różnej grubości – od 1 mm do nawet 1 cm. Najpopularniejsze wersje obejmują przedział od 3 do 5 milimetrów. Opcje turystyczne to zazwyczaj cienkie maty do jogi, które można złożyć np. w kostkę. Parametr ten jest wyjątkowo istotny dla osób borykających się z problemami dotyczącymi kolan. Grubszy rodzaj gwarantuje dużo lepszą amortyzację, wsparcie ciała oraz mniejsze trudności z zachowaniem równowagi.     

Dzięki naszemu poradnikowi wiesz już, czym kierować się wybierając odpowiednią matę. Przeczytaj również, jak zacząć ćwiczyć jogę w domu.