Szacuje się, że na zaburzenia afektywne dwubiegunowe cierpi ponad 6% populacji ogólnej. Przywołane statystyki nie oddają jednak rzeczywistej skali zachorowań. Wiele osób, które zmaga się ze wspomnianym problemem nie ma postawionej właściwej diagnozy. Jakie są objawy przywołanego schorzenia? Po czym można je rozpoznać? Na te i inne pytania odpowiadają specjaliści z placówki Włókiennicza MED w Białymstoku.

Jak objawia się choroba afektywna dwubiegunowa?

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) to złożone zaburzenie, którego głównym wyróżnikiem są następujące po sobie epizody:

  • Depresji – chory odczuwa wyraźne obniżenie nastroju. Nie cieszą go rzeczy i aktywności, które kiedyś sprawiały mu przyjemność. Jest apatyczny, senny i nie ma na nic ochoty. Ciągle czuje się zmęczony. Patrzy w przyszłość z pesymizmem. Często nie widzi sensu dalszego życia. Miewa myśli samobójcze i problemy z koncentracją, a także trudności w podejmowaniu nawet prostych i błahych decyzji. W przebiegu opisywanego etapu może również dojść do wystąpienia tak zwanych objawów psychotycznych, na przykład  urojeń depresyjnych.

  • Manii – pacjentowi towarzyszy uczucie euforii. Przeżywane emocje są jednak zwykle nieadekwatne do sytuacji. Początkowa wesołość bardzo szybko przeradza się w drażliwość, a niekiedy nawet wrogość, agresję i zachowania autodestruktywne. Chory odczuwa przypływ energii. Ma nadmiernie wysoką samoocenę. Myśli, że może zrobić wszystko. Nie kontroluje swoich działań. Podejmuje nierozważne decyzje. Zaciąga kredyty w banku, wydaje wszystkie pieniądze w kasynie itp. 

W przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej mogą pojawić się również epizody hipomaniakalne (z mniejszym nasileniem objawów opisanej wcześniej manii) oraz mieszane (symptomy depresji i euforii występują jednocześnie). Złożony obraz kliniczny utrudnia zdiagnozowanie i skuteczne leczenie ChAD. Głównym celem procesu terapeutycznego jest uzyskanie remisji i zapobieganie nawrotom.

Jak leczyć chorobę afektywną dwubiegunową?

Terapia ChAD ma charakter długotrwały. Obejmuje wiele różnych działań – poczynając od przyjmowania leków stabilizujących nastrój, a na psychoedukacji kończąc. Bardzo ważne jest to, by jak najszybciej trafić do odpowiedniego specjalisty. Duże doświadczenie w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej ma Włókiennicza MED  z siedzibą w Białymstoku. Placówka zatrudnia wykwalifikowanych psychiatrów oraz psychoterapeutów.  Dzięki temu może świadczyć kompleksową pomoc zarówno pacjentom, jak i ich rodzinom.