W okresie menopauzy kobietom poleca się HTZ, czyli hormonalną terapię zastępczą, która ma wpłynąć na lepsze samopoczucie i jakość życia. Niegdyś była to bardzo popularna metoda na radzenie sobie z różnymi dolegliwościami. Taką usługę można uzyskać w Prywatnym gabinecie lekarskim Rafał Szyller Ginekolog Położnik w Częstochowie. Czym tak właściwie jest HTZ i jakie są jej zalety? Zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu!

Czym jest HTZ?

W momencie, gdy pierwsze objawy menopauzy zaczynają być odczuwalne, warto rozważyć HTZ. Jest to hormonalna terapia zastępcza, która wprowadza brakujący hormon (estrogen) do organizmu kobiety. Gdy estrogen zanika, powoduje wiele różnych dolegliwości. Z tego względu terapia ta jest polecana kobietom w okresie menopauzy, ponieważ wpływa korzystnie na poprawę warunków życia i ogólne samopoczucie. Można ją przeprowadzić po konsultacji w gabinecie ginekologicznym, takim jak Rafał Szyller Prywatny gabinet lekarski Ginekolog Położnik z Częstochowy. Poza HTZ ginekolog wykona również cytologię, poprowadzi ciążę, zastosuje nowoczesne metody antykoncepcji, zajmie się regulacją miesiączki oraz leczeniem nadżerek mięśniaków i krwawień.

Hormonalna terapia zastępcza zmniejsza objawy menopauzy, takie jak: bóle głowy, zimne poty, uderzenie gorąca, zaburzenia koncentracji, suchość pochwy, obniżone libido czy wahania nastroju. Przed decyzją o zastosowaniu takiego leczenia należy wykonać szereg badań, które po konsultacji zleci ginekolog. Istnieją również różne przeciwwskazania do przeprowadzenia terapii, m.in.: choroba niedokrwienna serca, choroby dróg żółciowych, mięśniaki macicy, migreny oraz zakrzepica żył głębokich. Jest to tylko kilka przeciwwskazań, dlatego zawsze należy konsultować wszystko z lekarzem ginekologii, który przeprowadzi wywiad medyczny i zdecyduje o wdrożeniu terapii.

Czy warto zdecydować się na HTZ?

Menopauza nierzadko jest powodem do wstydu dla wielu kobiet. Towarzyszą jej różne objawy, które niekorzystnie wpływają na jakość życia. Hormonalna terapia zastępcza ma im zapobiegać i hamować przykre dolegliwości. Można ją przeprowadzić w wielu różnych formach, np. zastrzyki, globulki dopochwowe, maści, żele bądź plastry. Każda kobieta ma wówczas wybór i możliwość, aby dopasować konkretną metodę pod swoje preferencje. 

Należy jednak pamiętać, iż wielu lekarzy szacuje ryzyko wystąpienia możliwych powikłań w czasie stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Mimo licznych korzyści, jakie za sobą niesie, może powodować także różne efekty uboczne. Z tego względu decyzji nie należy podejmować pochopnie i zawsze konsultować wszystkie objawy, obawy czy inne informacje z doświadczonym ginekologiem, aby doradził i zdecydował, co będzie najlepsze dla każdej kobiety indywidualnie.