Trudno powiedzieć, że leczenie kanałowe cieszy się wśród pacjentów gabinetów stomatologicznych dobrą sławą. Wciąż kojarzy się z bólem, przez co wiele osób napawa lękiem. Czy jest to konieczne? Okazuje się, że nie. Leczenie kanałowe jest znacznie mniej inwazyjnym zabiegiem niż dawniej. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym wykonywanym w Prywatnym Gabinecie Stomatologicznym Stomadex.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Negatywne skojarzenia, które wzbudza leczenie kanałowe, wynika w dużej mierze z braku wiedzy dotyczącej realnego przebiegu tej procedury. Dlatego warto ten temat przybliżyć, począwszy od tego, kiedy leczenie kanałowe powinno zostać wykonane. Ciągłe i długotrwałe działanie czynników drażniących doprowadza do powstania stanu zapalnego w miazdze zęba. On sprawia, że ząb stopniowo obumiera. Najczęściej bezpośrednią tego przyczyną są ubytki próchnicowe. Jednak ząb może zacząć obumierać również w innych okolicznościach, takich jak na przykład odłamanie korony czy zwichnięcie zęba. Często w takich sytuacjach jedynym sposobem na uratowanie obumierającego zęba jest leczenie endodontyczne.

Jak rozpoznać konieczność leczenia kanałowego?

Osobie nieposiadającej wykształcenia stomatologicznego rozpoznanie konieczności leczenia kanałowego, lub przynajmniej zgłoszenia się do lekarza, może wydawać się niemożliwe. Do objawów, które powinny wzbudzić zaniepokojenie, należą:

  • rozluźnienie zęba,

  • ból zęba,

  • przetoka,

  • zmiana koloru zęba lub dziąseł,

  • opuchnięte dziąsła,

  • głęboki ubytek.

Przed przystąpieniem do leczenia lekarz wykona jeszcze zdjęcie rentgenowskie lub tomografię stożkową. Ma to na celu postawienie trafnej diagnozy oraz zaplanowanie przebiegu leczenia endodontycznego.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, które może zostać przeprowadzone na przykład w Prywatnym Gabinecie Stomatologicznym Stomadex Doroty Tarachy, rozpoczyna się od postawienia diagnozy. Następnie podane zostaje znieczulenie miejscowe, a ząb jest oczyszczony z próchnicy, po czym stomatolog otwiera jego komorę i usuwa miazgę. Wtedy możliwe jest dokładne oczyszczenie i zdezynfekowanie kanałów zęba. Teraz wystarczy je osuszyć i wypełnić specjalnym materiałem. Na tym etapie konieczne jest ponowne wykonanie zdjęcia RTG. Jeśli wszystko okaże się w porządku, można odbudować naruszoną komorę zęba.