Podkreślanie urody nie jest niczym nowym – od zarania dziejów człowiek chciał wyglądać najlepiej, jak tylko się da. Obecnie mamy do pomocy niezliczone specyfiki od pielęgnacyjnych kremów, przez kolorówkę niezbędną do malowania się, aż po wyspecjalizowane zabiegi na każdą część ciała. Istnieją również takie, które dają widoczny efekt po pierwszej wizycie u kosmetyczki – makijaż permanentny to sprawdzony sposób na podkreślenie naturalnego piękna.

Czym jest makijaż permanentny?

Makijaż permanentny to nic innego jak make-up, który zostanie z nami dłużej, niż do kolejnego mycia twarzy. Tworzenie makijażu permanentnego można przyrównać do procesu tatuowania wzorów na skórze. W obu przypadkach dochodzi do wprowadzenia barwnika pod naskórek, dzięki czemu można uzyskać efekt półtrwałego zabarwienia w postaci make-upu.

Podczas zabiegu makijażu permanentnego stosowane są różne techniki pigmentacji, jak i odmienne narzędzia w postaci igieł lub ostrzy, których używa się do wykonania zabiegu microbladingu. Zabiegi zawsze przeprowadzane są w sterylnych warunkach, a same barwniki są przebadane dermatologicznie. Zabieg jest raczej mało uciążliwy, choć to zależy od progu bólu każdej klientki z osobna – zawsze istnieje możliwość nałożenia kremu znieczulającego. Makijaż permanentny służy najczęściej do podkreślania oczu, brwi oraz ust.

Makijaż permanentny ust

Chyba nie ma kobiety, która nie marzy o pełnych i ponętnych wargach, stąd taka popularność zabiegów na usta u kosmetyczki. Wymarzony efekt można uzyskać dzięki nowoczesnym metodom wypełniania oraz podkreślania warg, a makijaż permanentny ust jest jedną z popularniejszych technik. Sztandarowy podział technik ust permanentnych to:

  • Sam kontur – idealny dla pań o pełnych ustach, których czerwień wargowa słabo odznacza się od skóry twarzy; pigment jest tak dobrany, aby odpowiadał naturalnej barwie ust.
  • Wypełnienie bez konturu – pigment nakładany jest na całą czerwień wargową, bez zaznaczania konturu; daje dość subtelny efekt, dla kobiet lubiących naturalność.
  • 3D Lips – to jeden z nowszych trendów, który pozwala uzyskać efekt naturalnego uwypuklenia ust; polega na wypełnieniu czerwieni wargowej kilkoma pigmentami, zamiast jednym; usta są najczęściej lekko jaśniejsze w części środkowej; usta wyglądają jak pociągnięte błyszczykiem, są lśniące i pełne. 
  • Full coulour lips – kontur z wypełnieniem to pełny i głęboki kolor, jak po nałożeniu pomadki; doskonałe wyjście dla pań, które kochają mocne usta, ale nie chcą stale martwić się reaplikacją kosmetyku.
  • Candy lips – mocny kontur ust z lekkim rozcieniowaniem.
  • Ombre – popularna metoda barwienia ust, a także brwi polegająca na stopniowym przechodzeniu koloru od najciemniejszego do jaśniejszego; w przypadku ust akcent najjaśniejszy występuje w środku, a najciemniejszy na zewnętrz wargi.

Sposobów podkreślania warg pigmentem jest jak widać sporo, więc przed podjęciem decyzji warto się zapoznać z nimi bliżej, ale nie zapominając o tym, aby wysłuchać rad specjalistki zajmującej się na co dzień wykonywaniem trwałego make-upu. Joanna Ratajczyk z salonu Bella Makijaż Permanentny i Kosmetologia z pewnością dobierze najodpowiedniejszą metodę dla każdych ust.

Brwi piękne zawsze i wszędzie

Brwi są niezwykle ważnym elementem oprawy oczu, który nadaje tonu oraz wyrazu całej twarzy. Makijaż permanentny brwi jest równie popularny, co trwałe barwienie ust głównie ze względu na słowiańska urodę Polek – wyraziste brwi są raczej rzadkością. Makijaż permanentny brwi pozwoli więc cieszyć się mocniej zarysowanymi brwiami niezależnie od koloru włosków. Do wyboru są dwie metody: microblading, czyli metoda piórkowa lub brwi ombre, które uzyskuje się za pomocą standardowej maszynki igłowej. Pierwsza metoda polega na rysowaniu cieniutkich włosków, które tworzą bardzo naturalny efekt, a druga oferuje trochę bardziej wyraziste brwi, jakby wykonane przy użycia cieni.

Jak dbać o makijaż po zabiegu?

Opuchlizna, zaczerwienienie jest zupełnie normalne, zejdzie po kilku dniach. Głównym wskazaniem po zabiegu jest zadbanie o skórę, tak aby szybko się regenerowała. W tym celu konieczne jest nawilżanie i odżywanie, najlepiej przy pomocy preparatów zaleconych przez linergistkę, jednak sprawdzą się w tym wypadku maści z pantenolem, maść w witaminą A lub zimno tłoczone oleje np. różany, śliwkowy lub  z awokado. Gojenie trwa maksymalnie 2 tygodnie, a podczas regeneracji skóry po zabiegu lepiej nie używać kosmetyków kolorowych (cieni, tuszu do rzęs itp.).