Kobieta w ciąży musi zrezygnować z wielu rzeczy – lampki ulubionego wina, niezdrowego jedzenia czy dużego wysiłku fizycznego. O ile zakazy te są dla nas w pełni zrozumiałe, to istnieją też tematy, które budzą kontrowersje. Czy ciężarna może farbować włosy i poddawać się zabiegom kosmetycznym? To bardzo indywidualna kwestia. Czy może wybrać się na profesjonalny masaż? Owszem, ale tylko taki, który będzie w pełni dostosowany do jej potrzeb. Sprawdź, co oferuje gabinet Physio-Pelvic, który znajduje się w Świdnicy.

Masaż prenatalny i jego zalety

Masaż prenatalny różni się od masażu klasycznego czy leczniczego. Ukierunkowany jest bowiem na łagodzenie dolegliwości, które towarzyszą kobiecie w ciąży. Zabieg musi zostać przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę. Tylko wtedy będzie bezpieczny dla przyszłej mamy i jej dziecka. Jak zdradza rehabilitant z gabinetu Physio-Pelvic – ważne jest nie tylko zastosowanie odpowiedniej techniki masażu, ale także użycie naturalnych, certyfikowanych kosmetyków. Jakie są zalety masażu prenatalnego? Oto one:

  • łagodzi bóle kręgosłupa,

  • redukuje obrzęki,

  • redukuje napięcie, działa relaksacyjnie,

  • ułatwia zasypianie,

  • poprawia krążenie krwi i limfy.

Przed wizytą w gabinecie rehabilitacyjnym warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. To szczególny czas w życiu kobiety, należy więc upewnić się, że taka przyjemność nie obciąży organizmu.

Jakie są przeciwwskazania do masażu prenatalnego?

Masażu prenatalnego nie powinny wykonywać kobiety zagrożone porodem przedwczesnym. Taki zabieg nie jest zalecany przy ciążowym nadciśnieniu tętniczym, złym samopoczuciu oraz zdiagnozowanym stanie przedrzucawkowym. Panie, u których występują duże obrzęki, krwawienia z pochwy lub choroby serca również powinny zrezygnować z wizyty u masażysty. Specjaliści nie są też zgodni co do tego, czy ciąża mnoga wyklucza możliwość wykonania masażu prenatalnego. Niezależnie od sytuacji zdrowotnej lepiej nie decydować się na zabieg w pierwszym trymestrze ciąży.

Jak wykonuje się masaż u ciężarnej?

Masaż w ciąży wygląda nieco inaczej niż przed poczęciem dziecka. Kobieta nie kładzie się na brzuchu ani na plecach, a na boku. Zabieg można wykonać również w pozycji siedzącej – na krześle lub w pozycji dziecka. Ta ostatnia ułatwia masaż lędźwiowego odcinka kręgosłupa, który najbardziej dokucza ciężarnym. Ruchy masażysty są delikatne i koliste. Przed przystąpieniem do masażu specjalista powinien zmierzyć ciężarnej ciśnienie tętnicze krwi. Zabieg jest przerywany w momencie, gdy wystąpią jakiekolwiek dolegliwości bólowe.

Pamiętaj! Zgodę na masaż w ciąży musi wydać ginekolog-położnik. Lepiej nie podejmować takiej decyzji samodzielnie, jeśli brak nam wiedzy medycznej.

Oferta gabinetu Physio-Pelvic

Physio-Pelvic to gabinet fizjoterapii, znajdujący się w Świdnicy. Właścicielka firmy specjalizuje się w rehabilitacji kobiet w ciąży oraz w problemach uroginekologicznych. Fizjoterapeutka oferuje szereg zabiegów, takich jak ćwiczenia mięśni kegla, elektrostymulację czy biofeedback. Pessaroterapia i masaże limfatyczne pomagają w leczeniu nietrzymania moczu i stolca oraz obniżenia narządów. Gabinet Physio-Pelvic to miejsce, gdzie kobiety mogą uzyskać fachową pomoc i poprawić swoje zdrowie intymne, jednakże dostępne są również usługi dla mężczyzn, a nawet dzieci — z zakresu rehabilitacji pediatrycznej.