Lata powielania szkodliwych mitów na temat higieny uszu doprowadziły wiele osób do problemów z aparatem słuchu. Na szczęście z pomocą przychodzi nowoczesna nauka i swobodny dostęp do aktualnych zaleceń i informacji na ten temat. Co warto wiedzieć w kwestii prawidłowej higieny uszu? Co robić, a czego unikać? Sprawdziliśmy i opisaliśmy najważniejsze informacje w dalszej części artykułu.

Czy woskowina jest nam potrzebna?

Wosk obecny w naszym narządzie słuchu zwykle kojarzy nam się jedynie z brakiem odpowiedniej higieny. Jednak warto zagłębić się dalej w temat i dowiedzieć, dlaczego właściwie woskowina jest produkowana, a można mieć pewność, że nie dzieje się to bez przyczyny.

Funkcje, jakie pełni wosk w uszach są bardzo ważne dla naszego przewodu słuchowego. Ma on za zadanie:

  • chronić dalsze części ucha przed przedostawaniem się do nich drobnoustrojów i zanieczyszczeń, dzięki czemu ogranicza ryzyko rozwoju infekcji. Przy tym warto pamiętać, że woskowina to wydzielina gruczołów łojowych i woszczynowych o właściwościach antybakteryjnych.

  • Dbać o odpowiednie nawilżenie i poziom pH, co dodatkowo chroni naskórek przed powstawaniem urazów, a także ma swój udział w prawidłowym odbieraniu docierających do ucha bodźców dźwiękowych.

Nadmiar woskowiny może pojawiać się w przypadku zbyt rzadkiej lub niewłaściwej higieny uszu, a także długotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym środowisku i częste używanie słuchawek. Preparaty, których należy używać do czyszczenia uszu najlepiej kupować w aptekach, czego przykładem jest korzystna oferta Apteki Amica.

Jak dbać o czystość uszu?

Na początek warto zapamiętać, że patyczki higieniczne z bawełnianą końcówką powinny być używane jedynie do czyszczenia małżowiny usznej, nigdy dalszej części wnętrza ucha.

Wieloletnie używanie patyczków do tego celu może jedynie spowodować powstanie niebezpiecznego czopu woskowinowego, którego usunięciem często musi zająć się lekarz laryngolog. Ponadto patyczek może spowodować przebicie błony bębenkowej, co może prowadzić do urazów, infekcji, a nawet uszkodzenia słuchu.

Spray do higieny uszu to najlepszy rodzaj preparatu, który można wykorzystać do pozbycia się zalegającej wewnątrz woskowiny. Ma on za zadanie rozpuścić wosk, by można było z łatwością usunąć jego pozostałości.

Higiena uszu to także dbanie o narząd słuchu, dlatego warto uwzględnić w niej zwyczaj unikania ekspozycji na hałas, regularnych badań oraz zabezpieczenia uszu przed nadmierną wilgocią i częstego mycia ich zewnętrznej części.