Biorąc pod uwagę przewidywania specjalistów, w ciągu następnych kilkudziesięciu lat nawet 30% populacji świata może zmagać się z różnego rodzaju chorobami psychicznymi. Problem ten ma zatem wymiar globalny, a wśród najczęściej pojawiających zaburzeń wymienia się obecnie nie tylko depresję, ale także nerwice. To istotna informacja, ponieważ druga z wymienionych chorób – gdy zbagatelizuje się jej objawy – również może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Co zatem warto o niej wiedzieć?

Czym jest nerwica i jakie są jej przyczyny?

Z medycznego punktu widzenia nerwica to cały zespół zaburzeń, w których główną rolę odgrywają czynniki psychologiczne. Choroba ta objawia się bardzo różnorodnymi symptomami. U każdego z pacjentów może mieć zupełnie odmienny przebieg. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z Gabinetu Psychoterapii prowadzonego przez Annę Kulikowską – podobnie cała sprawa wygląda w kontekście przyczyn pojawienia się zaburzeń nerwicowych.

Do wystąpienia objawów przyczyniają się zarówno czynniki biologiczne takie jak stan układu nerwowego oraz wrodzone cechy determinujące temperament, jak i traumatyczne przeżycia lub stres. W dłuższej perspektywie nerwica może przybrać postać fobii, napadów panicznego lęku czy też natręctw, czyli zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

Zaburzenia nerwicowe mają zazwyczaj charakter progresywny, co z praktycznego punku widzenia oznacza, że wraz z upływającym czasem nieleczona choroba będzie się jedynie pogłębiać. Bagatelizowanie objawów może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Jak zatem poradzić sobie z problemem?

Jak leczy się zaburzenia nerwicowe?

Współcześnie pacjenci, którzy muszą zmagać się z objawami zaburzeń nerwicowych, mogą liczyć na szeroko zakrojoną pomoc specjalistów. Najczęściej wykorzystywaną metodą leczenia nerwic jest psychoterapia. Spotkania mają na celu zmianę zachowania i zrozumienie własnych objawów. Ich właściwa interpretacja pozwala przerwać mechanizm błędnego koła. Jak zaznaczają specjaliści z Gabinetu Psychoterapii prowadzonego przez Annę Kulikowską – obecnie stosuje się m.in. terapię poznawczo-behawioralną.

Skuteczna jest także terapia psychodynamiczna, która pozwala dotrzeć do przyczyn objawów, a co za tym idzie, wyleczyć nerwicę. Czasem, w przypadku dużego nasilenia objawów, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, stosuje się również farmakoterapię. Leczenie nerwicy ma przynieść poprawę w postaci całkowitego ustąpienia objawów lub wzrostu poziomu umiejętności reagowania na ich występowanie i naukę radzenia sobie z nimi w sposób najkorzystniejszy dla samego pacjenta.