Badanie cytologiczne to jedno z najważniejszych badań w życiu każdej kobiety. Jest to podstawowe zadanie w profilaktyce badania raka szyjki macicy. Badanie należy wykonywać regularnie, a o częstotliwości świadczą różne czynniki. Badanie powinno się wykonać między 10. a 18. dniem cyklu kobiety. Kiedy jednak powinno się wykonać pierwsze w życiu? Jak przygotować się do cytologii i jak przebiega to badanie?

Badanie cytologiczne

Cytologia to badanie, które jest znane również pod nazwą szyjki macicy. Badanie stało się powszechne w drugiej połowie XX wieku. Twórcą badania jest grecki ginekolog - Georgios Papanicolaou. Ginekolog ten zwrócił uwagę przede wszystkim na ocenę materiału komórkowego, który jest pobierany z okolicy ujścia zewnętrznego szyjki macicy. Opracowując tę metodę, ginekolog doszedł do wniosku, że dzięki przeprowadzonemu badaniu jest możliwość wykrycia wielu stanów patologicznych. Jego praca polegała na stałym pobieraniu, utrwalaniu wymazów oraz na ich ocenie. Wraz z postępem jego prac, zaczęły pojawiać się pierwsze programy badań cytologicznych.

Jakie choroby jest w stanie wykryć badanie cytologiczne?

Jak już wspomniano, celem wykonywania badania cytologicznego, jest możliwość wykrycia raka, zarówno we wczesnym i bezobjawowym jeszcze stadium, jak i wszelkich stanów rakowych - wówczas wszelka rekcja może wpłynąć na brak rozwoju nowotworu.

Badanie cytologiczne należy do grupy badań przesiewowych. Kategoryzacja tego badania nie jest bez powodu. Jak się okazuje, regularne przeprowadzanie takiego badania, zmniejsza zachorowalność na raka nawet o połowę. W związku z tym spada również procent umieralności.

Kiedy i jak często wykonywać badanie cytologiczne?

Badania wskazują, że odpowiednim momentem na wykonanie pierwszego badania cytologicznego, jest okres około 3 lat, liczony od momentu pierwszego stosunku seksualnego. Niewspółżyjące pacjentki, powinny poddać się wykonaniu badania przed ukończeniem 30. roku życia. Częstotliwość wykonywania badania ma wiele czynników. Może się zdarzyć, że badanie wykonuje się nawet raz do roku. U kobiet między 25 a 59 rokiem życia, jeśli wszystko jest w porządku, cytologię zaleca wykonywać się raz na trzy lata.

Wizyta u ginekologa często jest dla kobiet krępująca. Warto zatem korzystać z profesjonalnego gabinetu ginekologicznego, w którym przyjmuje doświadczony lekarz. Przykładem jest ginekolog Anna Jędrzejczyk.