Czerniak jest złośliwym nowotworem skóry, który bardzo opornie poddaje się skutecznemu leczeniu. Zachorowalność na czerniaka w alarmującym tempie wzrasta na całym świecie, a Polacy – z powodu jasnej skóry- są szczególnie narażeni.  Każdego roku, nowotwór skóry, diagnozowany jest u około 3,5 tysiąca rodaków. Blisko połowa z nich umiera, ponieważ zbyt późno zgłosiła się do lekarza, lekceważąc wcześniejsze objawy. W jaki sposób chronić się przed chorobą?

Co trzeba wiedzieć o czerniaku?

Jak już wspomniano- czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Wywodzi się z melanocytów, czyli komórek, które wytwarzają barwnik nazywany melaniną. To właśnie on odpowiada za to, że skóra ciemnieje podczas opalania. Jest to reakcja obronna organizmu na nadmierną ekspozycję słoneczną. Jak informuje specjalista dermatolog z gabinetu Medico Derm w Kielcach-  czerniak najczęściej pojawia się na skórze, choć czasem rozwija się również w gałce ocznej, przy ustach lub nosie. W profilaktyce złośliwego nowotworu skóry niezwykle ważna jest samokontrola. Każdy z nas posiada na ciele niezliczoną ilość znamion barwnikowych, potocznie zwanych pieprzykami. Powinniśmy systematycznie kontrolować ich stan, a także monitorować pojawienie się nowych znamion. Każda zmiana w obrębie pieprzyka – jego zaczerwienienie, zmiana barwy, powiększenie czy krwawienie- powinna zostać skonsultowana z dermatologiem. Dobrze jest też przynajmniej raz w roku – w okresie jesienno-zimowym- odwiedzić specjalistę, który w sposób profesjonalny zbada posiadane przez nas znamiona.

Jak szybko rozwija się czerniak?

Czerniak cechuje się agresywnym wzrostem i licznymi przerzutami w bardzo krótkim czasie. Przerzuty te są niezwykle trudne do leczenia przy pomocy dostępnych obecnie środków farmakologicznych. Większość przypadków zachorowań zostaje zdiagnozowana w zaawansowanym stadium choroby, kiedy skuteczna terapia jest w zasadzie niemożliwa. Jednak czerniak, który został wykryty na wczesnym etapie rozwoju jest całkowicie uleczalny. Zazwyczaj działania lekarza ograniczają się jedynie do wycięcia zmiany. Właśnie dlatego ważne jest tak szybkie rozpoznanie choroby i uważna obserwacja znamion.

Czynniki ryzyka

Choroba może rozwinąć się u każdego z nas. Polacy cechują się jasną karnacją skóry, co w dużym stopniu naraża na powstawanie czerniaka, natomiast ryzyko nowotworu znacznie wzrasta u osób:

  • ·         o porcelanowej, piegowatej skórze, rudych lub blond włosach,
  • ·         posiadających dużą ilość znamion barwnikowych,
  • ·         które doznały poparzeń słonecznych, szczególnie w okresie dzieciństwa,
  • ·         często korzystających z solarium,
  • ·         wystawiających skórę na działanie promieni słonecznych bez odpowiedniej ochrony,
  • ·         u których w rodzinie zdiagnozowano nowotwór skóry.

Aby uchronić się przed choroba należy uważnie kontrolować posiadane na ciele zmiany barwnikowe. Aby ograniczyć ekspozycję na słońce, zaleca się stosowanie kremów z wysokim filtrem, okularów przeciwsłonecznych i kapeluszy. Nie wolno dopuszczać, by skóra ulega poparzeniu słonecznemu.