Cukrzyca to jedno z najczęściej występujących obecnie schorzeń wśród populacji na całym świecie. Jej leczenie jest niezwykle ważne i pomaga uniknąć kłopotliwych powikłań, w tym nawet ślepoty. Jedną z konsekwencji braku odpowiedniego postępowania z tą chorobą jest retinopatia cukrzycowa. W jaki sposób dokładnie się objawia oraz czy można skutecznie wyleczyć lub zapobiec temu schorzeniu?

Jakie są objawy retinopatii cukrzycowej i czym ona jest?

Osoby chorujące przewlekle na cukrzycę mogą borykać się z wieloma schorzeniami współistniejącymi. Wspomniana retinopatia cukrzycowa to jedna z dolegliwości, której objawy są zauważalne najczęściej po kilkunastu latach chorowania na cukrzycę. W obrębie siatkówki dochodzi do różnych zmian, które zaburzają ostre widzenie. Mikrotętniaki czy niedokrwienia to problemy, jakie są charakterystyczne właśnie dla retinopatii cukrzycowej. Zmiany widoczne są bardzo często na dnie oka.

Ich wykrycie wymaga wizyty w gabinecie okulistycznym. Jeden z takich punktów prowadzi doświadczona specjalistka lek. med. okulista Tatiana Pokotycka. Dzięki szerokiej wiedzy oraz dostępowi do nowoczesnych technologii umożliwiających badanie swoich pacjentów, w prowadzonym gabinecie wykrywana jest zarówno retinopatia cukrzycowa nieproliferacyjna, jak i proliferacyjna. Pierwszy z typów objawia się wspomnianymi nieprawidłowościami naczyniowymi na dnie oka. Przy retinopatii proliferacyjnej zauważalny jest natomiast dodatkowo patologiczny rozrost m.in. tkanki włóknistej.

Jak leczy się retinopatię cukrzycową?

Cukrzyca może zatem mieć znaczący wpływ na wzrok człowieka. Wspomniana retinopatia jest schorzeniem doprowadzającym bowiem nawet do ślepoty. Dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia okulistycznego. Najpierw jednak konieczne są właściwe badania. W specjalistycznym gabinecie wykonuje się angiografię fluoresceinową, tzw. badanie OCT, czyli tomografię optyczną z użyciem światła częściowo spójnego, a także kontrolowany jest stan dna oka.

Skuteczną metodą leczenia jest laseroterapia siatkówki. Zabieg ten jest w pełni bezbolesny dla pacjenta i daje możliwość wyeliminowania objawów retinopatii cukrzycowej. Pacjenci z cukrzycą muszą zatem dbać nie tylko w sposób ogólny o swoje zdrowie. Wymagane są też regularne wizyty w gabinecie okulistycznym, gdzie badania oka pozwolą w uzyskaniu informacji na temat ewentualnych schorzeń na podłożu cukrzycowym. Leczone na czas oraz w sposób właściwy dolegliwości takie jak wspomniana retinopatia, mogą być wyeliminowane. Dzięki temu pacjent uniknie nie tylko kłopotów z ostrym widzeniem, ale też w skrajnych przypadkach całkowitej ślepoty.