Uszkodzenia w obrębie stawów, więzadeł niekiedy kończą się założeniem gipsu. Leczenie złamania kości poprzez założenie gipsu to podstawowa metoda leczenia, która daje nadzieję na prawidłowy przebieg leczenia, uniknięcie powikłań w wyniku prób zbyt wczesnego zaprzestania stosowania sztywnego opatrunku w miejscu urazu. O tym, czy w przypadku leczenia schorzeń nadgarstka konieczny jest gips, czy stabilizator z obejmą kciuka zawsze decyduje lekarz.

Czy stabilizatory mogą pomóc w urazach stawów?

Stabilizatory nadgarstka pełnią głównie funkcję ochronną. Gips tak powszechnie stosowany niemal na wszystkie urazy w obrębie kości dziś często zastępowany jest alternatywnymi metodami leczenia, takimi jak stabilizatory czy opatrunki gipsowe. Są one nie tylko lżejsze, ale można się również w nich normalnie kąpać. O tym, czy dana metoda leczenia może być zastosowana, decyduje oczywiście skala uszkodzeń, czy też rodzaj uszkodzeń, jaki w wyniku wypadku, zdarzenia losowego miał miejsce. Jeśli nie doszło do złamania czy też poważnego urazu więzadeł, być może zastosowanie czasowego usztywnienia w postaci stabilizatora nadgarstka będzie skutecznym sposobem leczenia urazów nadgarstka, czy kciuka.

Czym charakteryzuje się stabilizator z obejmą kciuka?

Stabilizatory z obejmą kciuka to jeden z dwóch rodzajów występujących na rynku stabilizatorów. Na szczególną uwagę zasługują stabilizator ze skóry KOWSKY, które nie tylko idealnie dopasowują się do ręki, ale również zapobiegają nadmiernemu poceniu się ręki i mało kiedy powodują podrażnienia skóry. Stabilizatory z obejmą kciuka nie są stabilizatorami uniwersalnymi. Są one zalecane wyłącznie w określonych przypadkach schorzeń, w których doszło do uszkodzenia stawu śródręczno-nadgarstkowego kciuka, jak np. artroza wspomnianego stawu.

Czy można stosować zamiennie gips i stabilizator nadgarstka?

Nie jest możliwe jednoczesne wymienne stosowanie gipsu i stabilizatorów nadgarstka. W przypadku kiedy uszkodzenia w obrębie nadgarstka, czy też kciuka są duże i konieczne było założenie gipsu, czas „noszenia gipsu” może ulec skróceniu na rzecz właśnie stabilizatora, oczywiście, jeśli podczas kontroli ortopedycznej lekarz prowadzący stwierdzi, że jest to możliwe. Często bowiem po zdjęciu gipsu stabilizator jest wykorzystywany w okresie rehabilitacji, celem profilaktycznej ochrony osłabionego stawu przed kolejnymi uszkodzeniami i ułatwieniu wykonywania codziennych obowiązków.