Okulista, ortoptysta i optometrysta – każdy z nich jest specjalistą od narządu wzroku, jednak ich zadania nieco różnią się od siebie. Praca okulisty skupia się na chorobach związanych z oczami, ortoptysta pomaga pacjentom z zaburzeniami widzenia obuocznego, a zawód optometrysty koncentruje się na korekcji wzroku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat zadań okulisty, ortoptysty i optometrysty.

Okulista – specjalista od chorób oczu

Okulista jest lekarzem zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem, a także profilaktyką chorób oczu. Do jego zadań należy m.in. przeprowadzanie badań wzroku, dopasowywanie soczewek i okularów do potrzeb pacjentów oraz wykonywanie zabiegów i operacji okulistycznych. Może on również przepisać pacjentowi leki i preparaty okulistyczne, np. krople do oczu. Okulista to zdecydowanie najpopularniejszy specjalista od narządu wzroku. To właśnie do niego najczęściej udają się dorośli oraz dzieci z problemami z widzeniem lub innymi dolegliwościami związanymi z narządem wzroku.

Kim jest i czym zajmuje się ortoptysta?

Ortoptysta to specjalista od zaburzeń widzenia obuocznego, który zajmuje się ich diagnozą i leczeniem u osób dorosłych oraz dzieci. Wśród zaburzeń tego typu znajduje się m.in. znany każdemu zez, zarówno ukryty, jak i jawny, niedowidzenie oraz uciekanie oka. Zaburzenia widzenia obuocznego, jak sama nazwa podpowiada, skutkują nieprawidłowościami w widzeniu, ale także problemami z koordynacją wzrokowo-ruchową. Osoby cierpiące na zaburzenia widzenia obuocznego mogą zmagać się np. z częstym łzawieniem oczu, brakiem ostrości widzenia i problemami z określeniem odległości. Zaburzenia te wpływają więc na widzenie przestrzenne i akomodację oka, a także inne umiejętności takie jak nawlekanie igły i pisanie bez wychodzenia poza linię. Galeria Optyczna Stefański z Inowrocławia współpracuje ze specjalistą w zakresie ortoptyki, który wykonuje badania ostrości wzroku i prowadzi terapię widzenia dla dzieci.

Na czym polega praca optometrysty?

Mimo podobieństwa w nazwach, zawód optometrysty znacznie różni się od zawodu ortoptysty i okulisty. Optometrysta, w przeciwieństwie do okulisty i ortoptysty, nie zajmuje się leczeniem zaburzeń wzroku, a jego korekcją. Ekspert w dziedzinie optometrii pomaga w doborze korekcji okularowej, doborze soczewek kontaktowych oraz doborze filtrów do okularów. Optometrysta może udzielić pomocy również w przypadku zmęczenia oczu długotrwałą pracą przed monitorem.