Astygmatyzm to jedno z częściej występujących schorzeń wzroku, które może wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym problemem. Wbrew powszechnym przekonaniom, osoby z astygmatyzmem również mogą korzystać z soczewek kontaktowych. Soczewki dla osób z astygmatyzmem sa dostępne w ofercie Salonu optycznego Ewa Głuch. W artykule przedstawimy, jakie rodzaje soczewek są dostępne dla osób z astygmatyzmem oraz jak prawidłowo je dobierać.

Astygmatyzm - czym jest i jak się objawia

Astygmatyzm to wada refrakcji oka, która polega na nieregularnym kształcie rogówki lub soczewki. W rezultacie światło wpadające do oka nie skupia się w jednym punkcie na siatkówce, lecz w kilku miejscach, co prowadzi do powstawania zniekształconego obrazu. Objawy astygmatyzmu to między innymi rozmazany wzrok, problemy z czytaniem, trudności w rozróżnianiu szczegółów na bliską i dalszą odległość oraz podwójne widzenie.

Rodzaje soczewek kontaktowych dla osób z astygmatyzmem

Dla osób z astygmatyzmem dostępne są specjalne soczewki toryczne, które mają za zadanie skorygować nieregularny kształt rogówki. Soczewki te różnią się od standardowych soczewek okrągłych, gdyż mają dwa różne promienie krzywizny, które odpowiadają za korekcję wady. Soczewki toryczne występują zarówno w wersji jednodniowej, jak i miesięcznej, a także jako soczewki kolorowe. Warto wspomnieć również o soczewkach hybrydowych, które łączą cechy soczewek twardych i miękkich. Zewnętrzna warstwa soczewki jest miękka, co zapewnia komfort noszenia, natomiast wewnętrzna warstwa jest twarda, co umożliwia precyzyjną korekcję astygmatyzmu.

Dobór soczewek kontaktowych - na co zwrócić uwagę

Aby prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe dla osoby z astygmatyzmem, konieczne jest wykonanie dokładnych badań okulistycznych. Podczas badania okulista mierzy wartości cylindra (CYL) oraz osi (AX), które są niezbędne do wyboru odpowiednich soczewek torycznych. Ważne jest również określenie wartości krzywizny soczewki (BC) oraz jej średnicy (DIA). Dobór soczewek powinien być indywidualny dla każdego pacjenta. Soczewki dla osób z astygmatyzmem sa dostępne w ofercie Salonu optycznego Ewa Głuch.

Zalety i wady stosowania soczewek kontaktowych przy astygmacie

Stosowanie soczewek kontaktowych w przypadku astygmatyzmu ma swoje zalety i wady. Do zalet zaliczyć można przede wszystkim lepszą jakość widzenia, gdyż soczewki toryczne skorygują nieregularny kształt rogówki, co pozwoli na uzyskanie ostrego obrazu. Soczewki kontaktowe są również bardziej estetyczne niż okulary, a także praktyczne podczas uprawiania sportu czy wykonywania codziennych czynności. Warto jednak pamiętać, że soczewki kontaktowe wymagają odpowiedniej higieny i pielęgnacji, a także regularnych kontroli okulistycznych. Ponadto, niektóre osoby mogą odczuwać dyskomfort podczas noszenia soczewek, zwłaszcza na początku adaptacji.