Ciało człowieka stanowi jeden spójny mechanizm, w którym sprawność całego układu zależy od prawidłowego działania każdego pojedynczego elementu i współpracy między nimi. Dlatego też problemy pojawiające się w jednej części ciała mogą i zazwyczaj będą powodować kolejne w innych. Wadę zgryzu przyrównać można do efektu motyla, odczuwalnego w pracy całego organizmu.

Związek między zgryzem a postawą

Ciało stanowi zamknięty system współdziałających ze sobą elementów i z tego powodu żadna dolegliwość, także wada zgryzu, nie może być rozpatrywana w oderwaniu od reszty naszego organizmu. Wada zgryzu nierozerwalnie łączy się z krzywym kręgosłupem oraz krzywą czaszką. Natomiast największym zagrożeniem dla autonomicznego układu nerwowego będzie zniekształcona postawa. Żadne inne schorzenia nie mają tak negatywnego wpływu. Problemy z kośćcem i układem nerwowym prowadzą przy tym do niewłaściwej pracy mięśni, a bez nich niemożliwe jest normalne poruszanie się czy nawet funkcjonowanie.

Badania statystyczne dowodzą, że ponad 80% dolegliwości bólowych w naszym ciele to napięciowe bóle mięśni powodowane przez punkty spustowe. Te aktywują się w wyniku nieprawidłowego ułożenia czy postawy naszego ciała. Kompensując niedostatki w tym aspekcie, do pracy angażowane są mięśnie, które nie powinny być angażowane i w momencie wysiłku powoduje to niewłaściwą reakcję organizmu. Na tym jednak lawina problemów się nie kończy. Jak wskazuje lekarz dentysta, doktor Marcin Dolecki, skutkiem tych nieprawidłowości będą zaburzenia hormonalne oraz biochemiczne, a także wynikające z nich choroby. Wada zgryzu jednocześnie niejako zamyka na klucz wadę postawy, zatem do jej skutecznego wyleczenia konieczne jest wyprostowanie całego ciała.

Holistyczne leczenie zgryzu i kośćca

Skuteczną metodą leczenia problemów z kośćcem i wadą zgryzu jest dziedzina nazywana ortodoncją holistyczną czy też chirodoncją. Polega ona, jak wskazuje pierwsza nazwa, na całościowym podejściu do tych zagadnień i leczeniu ich w ramach jednej terapii. Leczenie obejmuje tu kilka kroków, jakimi są kolejno:

  • odblokowanie zgryzu,
  • poziomowanie zgryzu względem podstawy czaszki,
  • leczenie stawu skroniowo-żuchwowego,
  • naprostowanie miednicy,
  • naprostowanie stóp,
  • naprostowanie czaszki,
  • leczenie wady zgryzu.

Wśród stosowanych metod wymienić możemy przede wszystkim współpracę z fizjoterapeutami, osteopatami, a także np. pas krzyżowo-biodrowy (tzw. Serola Belt) służący do stabilizacji miednicy, wrażliwego mechanizmu kostnego, który jest najbardziej narażony na urazy. W prostowaniu stóp doskonale sprawdzają się natomiast wkładki ortopedyczne. Na ostatnim etapie, podczas korekty wad zgryzu, wykorzystywane są dobrze wszystkim znane aparaty ortodontyczne. Wskazaniem do wizyty u chiropraktyka, czyli lekarza specjalisty o holistycznym podejściu do leczenia będą objawy takie jak krzywy zgryz, zaciskanie zębów, niestabilny staw krzyżowo biodrowy – widoczny w nierównym ułożeniu kości biodrowej – czy też płaskostopie.