W jakim przypadku przeprowadza się leczenie kanałowe? Na czym polega hemisekcja? Czy domowe wybielanie zębów jest bezpieczne? Podobne pytania zadaje sobie wiele osób, borykających się z problemami natury stomatologicznej. Z odpowiedziami spieszy specjalista chirurg stomatolog z Gabinetu Stomatologicznego Duo-Dent w Końskich, zajmującego się endodoncją, protetyką oraz stomatologią zachowawczą.
Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?
Do jednego z podstawowych zabiegów, wykonywanych w gabinetach stomatologicznych, również przez stomatologów dziecięcych, zalicza się uzupełnianie ubytków. W nowoczesnych gabinetach dentyści używają do tego celu specjalnych wypełnień kompozytowych, będących mieszanką kwarcowego lub szklanego wypełniacza oraz żywicznych materiałów. Dzięki bogatej gamie kolorystycznej odcień wkładu można dobrać w taki sposób, aby przypominał naturalny kolor zęba.
W przypadku, kiedy choroba sięga miazgi, niezbędne jest zastosowanie leczenia kanałowego. Po oczyszczeniu ubytku stomatolodzy aplikują preparat zatruwający zawartość zainfekowanego korzenia, a następnie zakładają tymczasowe wypełnienie. Podczas kolejnej wizyty, po usunięciu fleczera dobry dentysta dokładnie opracowuje kanał przy użyciu poszerzaczy kanałowych, igieł i miazgociągów, bardzo często z użyciem endometru. Po wyczyszczeniu kanał wypełnia się gutaperką oraz specjalnym cementem. Leczenie kończy się odbudową korony zęba.
Leczeniem próchnicy, naprawą uszkodzonych uzupełnień, a także wykonywaniem wkładów kompozytowych oraz licówek zajmuje się gabinet stomatologiczny Duo-Dent w Końskich. Do oferowanych usług zaliczają się również wykonane przez protetyka korony i mosty porcelanowe i z włókien szklanych.
Czym jest hemisekcja?
Najlepszym rozwiązaniem dla pacjenta są jego własne zęby. Leczenie kanałowe nie zawsze jest jednak możliwe. Niekiedy kształt korzenia uniemożliwia jego opracowanie. Zdarza się również, że kanał jest niedrożny albo próchnica rozwinęła się w samym korzeniu lub jego rozwidleniu. W takich przypadkach dobry stomatolog odseparowuje, a następnie usuwa nieodwracalnie zniszczoną część korony oraz korzeń. Zabieg ten nosi nazwę hemisekcji. Pozostałe fragmenty zęba służą jako podstawa do skutecznej odbudowy protetycznej.
Jakie są zagrożenia wybielania zębów domowymi sposobami?
Osoby niedoświadczone próbują wybielać zęby we własnym zakresie, na przykład sodą lub sokiem z cytryny. Chociaż uśmiech może chwilowo się rozjaśnić, negatywne skutki, w postaci uszkodzeń szkliwa oraz nadwrażliwości szyjek zębowych, powodują, że takie działania nie są polecane. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest udanie się do kliniki stomatologicznej, takiej jak Duo-Dent w Końskich, gdzie doświadczony dentysta wybierze taką metodę, która da najlepszy efekt i pozostanie jednocześnie bezpieczna dla uzębienia.