Prawidłowa higiena uszu jest bardzo ważna, a według niektórych, nadmiar woskowiny może prowadzić do problemów ze słuchem. Niestety, wiele osób oczyszcza przewód słuchowy w niewłaściwy sposób. Bardzo często robi się to zbyt intensywnie i nieodpowiednim narzędziem. Skąd się bierze nadmiar woskowiny i w jaki sposób można czyścić uszy, aby nie doprowadzić do uszkodzenia słuchu?

Skąd nadmiar woskowiny?

Woskowina jest lepką, żółtawą (od barwy słomkowej po brązową) substancją, która pełni bardzo ważną funkcję. Występuje nie tylko w przewodzie słuchowym człowieka, ale również wielu innych ssaków. Wydzielina ta przede wszystkim chroni przewód słuchowy przed drobnoustrojami oraz większymi zanieczyszczeniami np. pyłem lub owadami. Zwykle jest ona niewidoczna, jednak w nadmiarze może być wydalana na zewnątrz.

Powody występowania nadmiaru woskowiny usznej to:

  • Predyspozycje genetyczne – wąski przewód słuchowy sprawia, że woskowina szybciej jest kierowana na zewnątrz i jej nadmiar może gromadzić się przewodzie słuchowym zewnętrznym oraz małżowinie. W takiej sytuacji laryngolog niewiele pomoże i konieczne jest po prostu regularne czyszczenie uszu.
  • Zanieczyszczone środowisko – zwłaszcza praca w miejscach mocno zapylonych. Organizm zaczyna bronić się przed pyłem i wzmaga produkcję woskowiny, aby uniknąć dostania się go do wnętrza przewodu słuchowego.
  • Noszenie słuchawek i stoperów – one również stymulują produkcję woskowiny i przy częstym ich noszeniu można zauważyć wzmożoną produkcję wydzieliny. W takiej sytuacji trzeba dbać nie tylko o higienę ucha, ale również sprzętu i regularnie czyścić słuchawki, aby nie dopuścić do rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów. 

Jak czyścić uszy?

Większość osób spytanych o czyszczenie uszu, zwykle jako najlepsze narzędzie wymienia patyczki higieniczne. Niestety, nie są one zbyt dobrym rozwiązaniem, Nie tylko ze względów ekologicznych (warto kupować patyczki papierowe lub drewniane), ale również zdrowotnych. Bardzo często prowadzą one do ubijania woskowiny, zamiast wydobywania jej na zewnątrz. Patyczki higieniczne mogą podrażniać przewód słuchowy, co dodatkowo wzmoże produkcję woskowiny.

Prawidłowy schemat czyszczenia uszu:

  1. Do ucha należy zastosować specjalny płyn czyszczący w formie kropli lub spreju, który ma za zadanie rozpuścić wydzielinę.
  2. Następnie należy odczekać od kilku do kilkunastu minut, aby środek zadziałał. Najlepiej podczas zakrapiania położyć się na boku i zostać w tej pozycji, dzięki czemu płyn nie wypłynie od razu na zewnątrz.
  3. Kiedy woskowina ulegnie rozpuszczeniu, można usunąć ją przy pomocy patyczka higienicznego, lecz jedynie zewnętrzną część małżowiny. Żeby nie podrażnić skóry, patyczek można lekko zwilżyć wodą lub płynem do uszu.

Pod żadnym pozorem nie wolno stosować domowych specyfików. Wiele osób w sieci poleca własne mikstury, które mogą zaszkodzić np. wlewanie do ucha silnego alkoholu.

Problemy ze słuchem

Sam nadmiar woskowiny nie prowadzi do trwałego uszkodzenia słuchu. Słuch może się pogarszać, ale wynika to po prostu z ubijania kolejnych warstw woskowiny. Po prawidłowym oczyszczeniu można dostrzec wyraźną poprawę. Trzeba jednak uważać, gdyż do uszkodzenia słuchu może dojść w wyniki zbyt głębokiego penetrowania ucha przy pomocy twardych patyczków higienicznych. Jak zostało już wcześniej wspomniane, patyczki nie są zbyt dobrym rozwiązaniem i powinny służyć wyłącznie do oczyszczania zewnętrznych części małżowiny. Jeśli przewód słuchowy jest czysty, a mimo wszystko dostrzega się u siebie stale pogarszający się słuch, należy doszukiwać się innej przyczyny.

Kto pomoże?

Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie się do doświadczonego laryngologa, który przeprowadzić profesjonalne badanie. Nie tylko dokładnie obejrzy przewód słuchowy, ale też sprawdzi słuch przy pomocy specjalnej aparatury. Doskonałych laryngologów i otolaryngologów można znaleźć między innymi w klinice LAR-MED, która znajduje się w Żywcu. Wiele osób wybiera się po poradę do lekarza pierwszego kontaktu, jednak nie ma on odpowiednich kwalifikacji i sprzętu, aby przeprowadzić szczegółowe badanie laryngologiczne. Bagatelizowanie problemów ze słuchem może prowadzić do jego stopniowego pogarszania się, a nawet całkowitej utraty. W wielu przypadkach odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia przynosi pozytywne efekty. I choć słabszy słuch może kojarzyć się z osobami w podeszłym wieku, często występuje u młodych osób, a nawet małych dzieci. Wobec tego warto wszelkie wątpliwości konsultować ze specjalistami i regularnie się badać.