Pokrzywa to jedno z najpopularniejszych ziół. Jednak ze względu na nieprzyjemne doznania związane z dotykiem jej liści, jest niesłusznie zapomniana. Ta popularna roślina była niegdyś nie bez powodu stosowana w medycynie ludowej. Współcześnie przemysł kosmetyczny i medyczny wykorzystuje jej cenne właściwości lecznicze. Jakie zatem zastosowanie ma pokrzywa? Czy jej zażywanie może wpływać korzystnie na organizm?

Właściwości lecznicze pokrzywy

Pokrzywa zwyczajna stanowi cenne źródło makro- i mikroelementów, witamin, kwasów oraz związków i soli morskich wpływających pozytywnie na ludzki organizm. Duża ilość wartościowych składników sprawia, że ta pospolita roślina ma wiele właściwości. Działa bowiem:

  • Moczopędnie,

  • Wspomagająco: w przypadku krwawień, anemii, krzywicy, oparzeń i stanów zapalnych skóry,

  • Łagodząco,

  • Detoksykująco,

  • Zwężająco: na naczynia krwionośne.

Pokrzywa uważana jest za naturalny antybiotyk. Dlatego też udostępniają ją hurtownie spożywcze oraz apteki.

Na co pomaga pokrzywa?

Wysoka zawartość witamin, wapnia, manganu czy krzemu wpływa pozytywnie na kondycję włosów i paznokci. Dodatkowo roślina ta pomaga przy:

1. Osłabieniu organizmu,

2. Problemach skórnych.

Działanie antybakteryjne pokrzywy, przyczynia się do eliminowania trądziku.

3. Kłopotach z układem trawiennym.

Właściwości oczyszczające pokrzywy umożliwiają usuwanie toksyn z wątroby czy trzustki, jak również likwidację biegunki, nieżytu jelit czy żołądka.

4. Zaburzeniach w oddawaniu moczu i przeroście gruczołu krokowego.

Ponadto pokrzywa znajduje zastosowanie w leczeniu:

  • Alergii,

  • Podwyższonego: cholesterolu, ciśnienia krwi czy mocznika,

  • Stanów zapalnych i ran,

  • Wypadaniu włosów,

  • Rozszerzonych naczynek, 
  • Różnego rodzaju bólu. 

Jak stosować pokrzywę?

Pokrzywę można stosować wewnętrznie lub zewnętrznie. Współczesna medycyna naturalna znacznie ułatwia dostęp do rośliny oraz jej właściwego stosowania. W leczeniu zazwyczaj używa się liści, korzeni oraz całego ziela rośliny.

Najczęściej w celach leczniczych podaje się ją w postaci soku, otrzymanego z jej świeżych pędów. Naturalny napój zaleca się pić w okresie wiosennym na wzmocnienie organizmu i jako zastrzyk dodatkowej energii. Kurację pokrzywową można kontynuować również latem. W okresie zimowym można spróbować herbaty. Pokrzywę do picia przygotowuje się przede wszystkim z suszu. Ziołowy napar powinno się zalać wrzątkiem, przykryć i odczekać 15 minut. Gotowy wywar działa odprężająco i pomaga przezwyciężyć stres. Roślinę w formie zagotowanego suszu można swobodnie łączyć z innymi leczniczymi ziołami. Alternatywę dla soku z pokrzywy stanowi syrop, który będzie zdrowym dodatkiem do deserów czy dań.

Pokrzywę można również stosować zewnętrznie. Aby cieszyć się zdrową skórą głowy i dobrą kondycją włosów, należy sporządzić tzw. wyciąg spirytusowy. Świeże liście rośliny należy posiekać i zmieszać, zachowując proporcję 1:3 ze spirytusem. Tak otrzymaną mieszankę pokrzywową należy aplikować na skórę głowy oraz włosy i dokładnie wetrzeć.

Innym sposobem na wprowadzenie pokrzywy do swoich pielęgnacyjnych i zdrowotnych rytuałów jest używanie jej do okładów oraz masaży. Bezpośrednie nałożenie na bolące miejsce lub jego okładanie liśćmi rośliny przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości. Parzące włoski działają podskórnie, łagodząc bóle stawów. 

Jak widzimy, roślina ta posiada wiele zastosowań. Poprawia zarówno zewnętrzny stan włosów oraz skóry, jak i wpływa korzystnie na działanie całego organizmu. Dlatego też warto dołączyć pokrzywę do swojej codziennej diety i zabiegów pielęgnacyjnych.