Choroby przewlekle postępujące niosą za sobą wiele powikłań, których postępujący charakter może znacząco utrudniać pacjentowi życie. W przypadku osób cierpiących na różnego rodzaju nowotwory, chorobę Parkinsona czy stwardnienie rozsiane, dobrym rozwiązaniem jest tzw. rehabilitacja paliatywna. Co dają ćwiczenia przeprowadzane przez specjalistów w ramach takiej opieki?

W jakim celu przeprowadza się rehabilitację paliatywną?

Nawet przy niepomyślnych rokowaniach w nieuleczalnych chorobach należy zadbać o poprawę samopoczucia chorego i podwyższenie standardu jego życia. Wiąże się to najczęściej z podjęciem rehabilitacji paliatywnej. Jej głównym celem jest przywrócenie określonego stopnia sprawności u pacjenta i zahamowanie rozwoju powikłań chorobowych. Pomaga w tym m.in. fizjoterapia, kinezyterapia oraz rozszerzona terapia obrzęku limfatycznego będącego jedną z częstych dolegliwości u chorych na schorzenia nieuleczalne.

Rehabilitacja taka jest ważnym elementem opieki paliatywnej. Dzięki poszczególnym ćwiczeniom możliwe jest zniwelowanie np. dolegliwości bólowych, które występują u chorego. Taka pomoc okazuje się skuteczna również w nagłych przypadkach i pozwala na lepsze radzenie sobie z objawami postępującego schorzenia. Jest to bardzo duże wsparcie przede wszystkim dla osób cierpiących na nowotwory, ale nie tylko. Przy jakich jeszcze chorobach dobrze jest wdrożyć właściwie zaplanowaną rehabilitację paliatywną?

Kiedy stosuje się rehabilitację paliatywną?

Wielu osobom rehabilitacja paliatywna kojarzy się z ćwiczeniami przeznaczonymi wyłącznie dla pacjentów onkologicznych. Jest ona jednak rozwiązaniem zalecanym dla chorych na różne typy schorzeń nieuleczalnych. Wspomniana już choroba Parkinsona czy Alzheimera oraz inne zaburzenia neurologiczne powinny być wspierane właśnie poprzez rehabilitację paliatywną. Jest ona przeznaczona np. dla pacjentów po ciężkich udarach niedokrwiennych mózgu. Powrót do pełnej sprawności jest w takich wypadkach najczęściej niemożliwy, jednak odpowiednie ćwiczenia pomagają w rekonwalescencji.

Centrum Rehabilitacji Oncomedica jest w stanie kompleksowo zadbać o pacjentów, którzy są nieuleczalnie chorzy. Poprzez indywidualnie dobrane rodzaje terapii podnoszony jest ich standard funkcjonowania. Możliwe jest też zniwelowanie i pogłębianie się powikłań, które pojawiają się wskutek rozwoju wymienionych już schorzeń. Wszystko to sprawia, że warto zdecydować się na rehabilitację paliatywną w opisanych sytuacjach. Jest ona skuteczna nawet w zaawansowanych przypadkach i terminalnych stadiach chorób nieuleczalnych.