Powracającego, silnego i długo utrzymującego się bólu głowy świadczącego o poważnych schorzeniach nie można lekceważyć. Aby złagodzić jego objawy lub całkowicie się go pozbyć, należy umówić się na wizytę u lekarza specjalisty. Badaniem przyczyn i leczeniem różnych rodzajów bólu głowy zajmuje się neurolog. W jaki sposób przebiega wizyta w jego gabinecie?

Rodzaje bólu głowy

Trzema najczęściej występującymi rodzajami bólów głowy są: migrenowy, klasterowy i napięciowy. Migrenowe bóle głowy są gwałtowne i mogą wynikać na przykład z: odczuwania silnego stresu, zmiany pogody i ciśnienia, przyjmowania środków antykoncepcyjnych i spożywania niektórych pokarmów. Towarzyszą mu nudności, zawroty głowy, światłowstręt, łzawienie oczu. Klasterowy ból głowy pojawiają się bardzo rzadko, ale mogą trwać nawet do kilku tygodni. Wraz z nim pojawiają się: zaczerwienienie spojówek, łzawienie, opuchnięte i opadające powieki, wyciek z nosa. Ostatni z rodzajów, napięciowy ból głowy, ma najlżejszy przebieg i są określane jako uciskające lub tępe. Są spowodowane przyczynami fizjologicznymi, napięciem mięśni karku i szyi lub depresją, stresem, bezsennością, uczuciem lęku lub niepokoju.

Do jakiego lekarza się zgłosić?

W przypadku napięciowych bólów głowy, które ustępują samoistnie lub po przyjęciu popularnych środków z apteki, nie ma potrzeby umawiania się na wizytę u doktora. Jednak jeśli ból głowy często powraca i jest bardzo uporczywy, to warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Zleci wykonanie dodatkowych badań i wystawi skierowanie do neurologa. Lekarz neurolog to najlepszy specjalista, który pomoże w wykryciu przyczyny bólów głowy i doradzenia, w jaki sposób sobie z nim radzić. Jeżeli ból towarzyszy praktycznie cały czas i jest nie do zniesienia, to wizyty w gabinecie lekarskim nie można odwlekać.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeżeli ból głowy pojawia się często, jest bardzo silny i utrzymuje się przez kilka dni lub tygodni, to należy umówić się na wizytę u doktora. Z każdym rodzajem bólu najlepiej poradzi sobie lekarz specjalista, na przykład neurolog Mateusz Gutkowski, który swój gabinet ma w Chojnicach. Wizyta u neurologa składa się z trzech etapów. Pierwszym jest przeprowadzenie wywiadu i wypytanie pacjenta o wcześniejsze niepokojące objawy, takie jak: zaburzenia pamięci, kłopoty ze snem, drgawki, praca mięśni. Kolejnym etapem jest przeprowadzenie badań fizykalnych. Ich celem jest określenie sztywności mięśni, ruchomości kończyn, odczucia i odruchów. Ostatni etap to skierowanie pacjenta na dodatkowe badania, na przykład: rezonans, tomografię lub rentgen.