Kamica nerkowa, nazywana też kamicą moczową, jest chorobą występującą stosunkowo często – głównie między 30 a 50 rokiem życia, przy czym w większości przypadków zmagają się z nią mężczyźni. Wiąże się z uciążliwymi objawami, przez co znacząco obniża komfort życia chorego. Ponadto ma tendencję do nawrotów. Zastanówmy się zatem, jak przebiega kamica nerkowa oraz na czym polega jej leczenie. 

Czym jest kamica nerkowa?

Kamica nerkowa to choroba, która wiąże się z powstawaniem w drogach moczowych nierozpuszczalnych złogów – tzw. kamieni. Jeśli małe kamienie nie zostaną wydalone z moczem, to zalegają najczęściej w miedniczce nerkowej, gdzie stopniowo się powiększają. Ich rozwój prowadzi do uszkodzenia miąższu nerki, a w skrajnych sytuacjach – do zablokowania dróg moczowych. W większości przypadków złogi są zbudowane ze szczawianu lub fosforanu wapnia. Do przyczyn kamicy nerkowej zaliczamy m.in. nieprawidłową dietę, niewystarczające nawodnienie organizmu, otyłość, cukrzycę, nowotwory. Ponadto na jej rozwój wpływają inne zaburzenia, takie jak nieprawidłowy odpływ moczu czy zbyt mała ilość substancji rozpuszczających złogi.

Jakie są objawy kamicy nerkowej?

Kamica nerkowa może przez lata rozwijać się po cichu. Wówczas kamienie powiększają się i stopniowo wypełniają całą miedniczkę. Może pojawić się ból pleców, jednak pacjenci często przypisują go chorobom kręgosłupa. Najczęstszym i najbardziej charakterystycznym objawem kamicy nerkowej jest tzw. kolka nerkowa, czyli nagły i silny ból w okolicy lędźwiowej. Bywa tak intensywny, że niekiedy prowadzi do utraty przytomności. Często towarzyszą mu inne dolegliwości, na przykład wymioty, nudności i wzdęcia. W takim wypadku należy jak najszybciej udać się do gabinetu lekarskiego. Ponadto na wystąpienie opisywanej choroby mogą wskazywać takie sygnały jak krew w moczu, częste parcie na mocz, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza czy też pieczenie podczas oddawania moczu.
 

Na czym polega leczenie kamicy nerkowej?

Rozpoznania kamicy nerkowej dokonuje się na podstawie objawów klinicznych oraz badań diagnostycznych. Przeprowadza się w tym celu m.in. badanie ogólne moczu, badanie krwi, USG, RTG. Istnieją różne metody leczenia opisywanej choroby. W niektórych przypadkach konieczne może być leczenie operacyjne – zabiegi w tym zakresie przeprowadzane są na przykład w Prywatnym Oddziale Chirurgicznym z Poradami Specjalistycznymi Medicus. Kolka nerkowa o dużym nasileniu wymaga leczenia pod okiem lekarza. Stosuje się silne leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Należy przy tym przyjmować dużą ilość płynów, aby przyspieszyć wydalenie kamienia. Istotną rolę odgrywa też tzw. litotrypsja czyli pozaustrojowe kruszenie kamieni. Trzeba również pamiętać o profilaktyce, gdyż kamica może nawracać.