Hasło „leczenie kanałowe” w wielu osobach budzi negatywne skojarzenia. Przywodzi na myśl ból i kilka nieprzyjemnych wizyt u dentysty. Rzeczywistość jest zupełnie inna. Specjaliści mają do dyspozycji wiele metod znieczulenia sprawiających, że procedura jest bezbolesna. Ponadto dzięki niej nie trzeba wyrywać chorego zęba. Co jeszcze trzeba wiedzieć o leczeniu wykonywanym w Centrum Profilaktyki Zdrowia I Biorezonansu?

Kiedy leczenie endodontyczne jest niezbędne?

Regularne wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym pomagają dbać o stan jamy ustnej. Natomiast brak odpowiedniej higieny oraz zaniedbanie leczenia próchnicy miewają fatalne skutki. Mogą doprowadzić do nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej, tkanki wypełniającej komorę i kanały zębów. Najczęstsze objawy tej dolegliwości to:

  • ostry ból zęba,
  • nadwrażliwość zęba na ciepło i zimno,
  • bolesność tkanek wokół zęba,
  • przebarwienie zęba i bolesność podczas dotyku.

Nie tylko nieleczona próchnica jest powodem do rozpoczęcia leczenia kanałowego zwanego endodontycznym. Jest też stosowane w przypadkach pęknięcia lub złamania zęba i rozwoju bakterii beztlenowych. Tak jak i przy rozwoju zaawansowanego zapalenia tkanek otaczających korzenie zęba.

Etapy leczenia kanałowego

Na czym polega leczenie zęba w Centrum Profilaktyki Zdrowia I Biorezonansu prowadzonym przez Helenę Klucz? Choć jest to kilkuetapowy proces, czasem da się go przeprowadzić podczas jednej wizyty. Celem procedury kanałowej jest usunięcie miazgi z komory i kanałów zęba. Po dokładnej dezynfekcji dentysta wypełnia kanały materiałem uszczelniającym i zapobiegającym rozwojowi bakterii. Warto nieco rozwinąć ten ogólny opis. Pierwszy krok to rozpoznanie przez specjalistę objawów zapalenia miazgi. Następnie wykonuje zdjęcie RTG by ocenić skalę zapalenia oraz poznać kształt i położenie kanałów zęba. Rentgen pantomograficzny ułatwia lekarzowi podjąć właściwą metodę leczenia.

Nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej nie musi wiązać się z usunięciem zęba. Leczenie kanałowe pozwala go uratować i zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Drugim krokiem w opisywanej procedurze jest usunięcie przez dentystę wszystkich zmian próchnicznych na zębie. Jak wygląda kolejny etap wykonywany w Centrum Profilaktyki Zdrowia I Biorezonansu w Czarnym Dunajcu? Specjalista z gabinetu stomatologicznego działającego od2018 roku otwiera ząb i  usuwa żywą lub martwą miazgę, oczyszcza i dezynfekuje kanały. Po tym wypełnia i uszczelnia kanały zęba oraz ponownie wykonuje zdjęcie RTG. Po to by sprawdzić czy kanały zostały dokładnie wypełnione. Ostatnim krokiem wykonywanym w gabinecie stomatologicznym jest odbudowa korony zęba