Periodontologia to jedna z dziedzin stomatologii, której działania skupiają się na wszelkich dolegliwościach znajdujących się w okolicach przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Kiedy należy udać się do periodontologa? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Kim jest periodontolog?

Periodontolog to lekarz, który para się periodontologią, czyli inaczej mówiąc leczeniem i profilaktyką chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Warto w tym miejscu uściślić, co właściwie oznacza przyzębie. Otóż, należą do niego wszystkie obszary odpowiedzialne za utrzymanie zęba w zębodole, czyli m.in. cement korzeniowy, ozębna, dziąsło, a także wyrostek zębodołowy. Choroby natury periodontologicznej to głównie zapalenia w obrębie przyzębia.

Na czym polega leczenie periodontologiczne?

Leczenie periodontologiczne sprowadza się do zastosowania kilku zabiegów. Jednym z nich jest kiretaż, który wykonuje się w gabinecie stomatologicznym takim jak sprawdzona placówka Duo-Dent z Końskiego, poprzez mechaniczną eliminację złogów płytki nazębnej, a nazwa tego zabiegu wywodzi się od narzędzia, jakie stosuje się w tym celu, czyli kirety. Popularnym zabiegiem periodontologicznym jest także skaling polegający na ultradźwiękowym rozbijaniu osadu nazębnego. Do zalet tej metody należy krótki czas trwania zabiegu oraz możliwość wyeliminowania bardzo dużej ilości bakterii. Wspomagająco w leczeniu periodontologicznym stosuje się także farmakologię w postaci aplikowania pacjentowi specjalnych antybiotyków.

Kiedy należy wybrać się do periodontologa?

Powstaje pytanie, jakie są oznaki wskazujące, że czas wybrać się do periodontologa? Do tego typu symptomów należą m.in. krwawiące lub/i opuchnięte dziąsła, brzydki zapach z ust, nadwrażliwość zębów na oddziaływanie skrajnych temperatur, wyraźnie odsłonięte szyjki zębowe, rozchwianie zębów, ból lub zaczerwienienie dziąseł, a także gorzki posmak w ustach. Na ryzyko wystąpienia tego typu dolegliwości są najbardziej narażone osoby palące papierosy, a także cierpiące na niedobór witamin i minerałów, bruksizm (nerwicowe zgrzytanie zębami), cukrzycę, zaburzenia hormonalne oraz wady genetyczne.

Pamiętajmy, że nie wolno lekceważyć tego typu objawów, ponieważ ich zaniedbanie może doprowadzić nawet do utraty zębów. Jeśli poddajemy się też leczeniu periodontologicznemu, to bardzo istotne jest także zmienienie nawyków dotyczących jamy ustnej, które mają na celu zwiększenie efektywności leczenia. W ich poczet zaliczyć możemy m.in. systematyczne szczotkowanie zębów.