Schizofrenia to przewlekłe zaburzenie psychiczne, które przejawia się w wielu różnych aspektach codziennego funkcjonowania człowieka – afektywnym, kognitywnym, społecznym itp. Niemniej jednak wcześnie postawiona diagnoza i szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwala pacjentom na prowadzenie „normalnego” trybu życia. Powstaje pytanie: na czym polega terapia przywołanej choroby? Odpowiedzi udzielają specjaliści z placówki Włókiennicza MED. 

Jak przebiega leczenie schizofrenii? 

Leczenie schizofrenii obejmuje szereg rozmaitych działań. Opiera się na trzech głównych „filarach”: 

  • Farmakoterapii – chory musi przyjmować przepisane przez specjalistę leki. Mowa tu przede wszystkim o neuroleptykach. Regularne zażywanie wspomnianych środków sprawia, że objawy zaburzeń ustępują, a stan psychiczny danej jednostki ulega ustabilizowaniu.  Jednocześnie zmniejsza ryzyko nawrotów zaburzeń (nawet pięciokrotnie).  

  • Oddziaływaniach psychoterapeutycznych – dużą skuteczność w leczeniu schizofrenii wykazuje terapia kognitywna. Okazuje się bardzo pomocna zwłaszcza w radzeniu sobie z przetrwałymi objawami schorzenia, na przykład urojeniami, złudzeniami czy „niezwykłymi myślami”. Dzięki spotkaniom ze specjalistą pacjent może  „oswoić” i lepiej zrozumieć swoją chorobę.  

  • Treningu umiejętności społecznych – pozwala pacjentom łatwiej odnaleźć się w sytuacjach dnia codziennego (nawiązywać nowe znajomości, rozpoznawać i regulować emocje, rozwiązywać konflikty itp.). 

Warto podkreślić, że leczenie schizofrenii to długi i złożony proces. Terapia może trwać nawet kilka lat. Bardzo ważne jest przyjmowanie leków nie tylko w czasie wyraźnego nasilenia objawów, ale również w okresie tak zwanej remisji, kiedy symptomy zaburzeń słabną lub ustępują całkowicie.  

Gdzie osoby ze schizofrenią mogą uzyskać pomoc? 

Leczeniem schizofrenii zajmuje się wiele ośrodków w całej Polsce. Jedną z tego typu placówek jest Włókiennicza MED w Białymstoku. Pracują w niej wykwalifikowani lekarze i psychoterapeuci z dużym doświadczeniem. Wspomniani profesjonaliści prowadzą zarówno spotkania indywidualne, jak i grupowe. Oferują pomoc nie tylko samym chorym, ale także ich bliskim (rodzicom, rodzeństwu itp.). Należy bowiem pamiętać, że zaburzenia psychiczne mają bardzo często negatywny wpływ  na funkcjonowanie całego otoczenia zmagającej się z nimi jednostki. Dezorganizują życie rodziny i powodują, że izoluje się ona od społeczeństwa.