W ujęciu medycznym zespół suchego oka to w zasadzie nic innego niż schorzenie polegające na niedostatecznym wydzielaniu łez lub zaburzeniach w składzie poszczególnych warstw filmu łzowego. Przyczyn pojawienia się tej jednostki chorobowej jest wiele. Jednakże biorąc pod uwagę fakt, że mowa tutaj o najważniejszym z ludzkich zmysłów, podjęcie możliwe jak najszybszego leczenia, jest wręcz wskazane. Z jakimi informacjami na ten temat warto się zatem zapoznać?
Jakie są przyczyny choroby?
Zespół suchego oka może zostać wywołany przez różnorodne czynniki. Dolegliwości zdecydowanie najczęściej pojawiają się jednak po 40 roku życia. Skąd wynika taka zależność? Chodzi oczywiście o to, że po tym okresie oczy zaczynają wytwarzać mniejszą ilość łez. Do pojawienia się symptomów choroby mogą przyczynić się również zmiany hormonalne. W grupie ryzyka znajdują się ponadto osoby, które mają do czynienia z zanieczyszczonym powietrzem, z jakim można spotkać się przecież w każdym dużym mieście.
Doświadczenia lekarzy potwierdzają też, że prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu suchego oka jest wyraźnie większe w przypadku osób uzależnionych od wyrobów tytoniowych. Największe zagrożenia stwarza tutaj dym papierosowy, który podczas wydychania znajduje się niebezpiecznie blisko oczu. Do pogorszenia się stanu narządu wzroku przyczyniają się również takie czynniki jak m.in. długotrwała praca przed ekranem komputera, noszenie soczewek kontaktowych oraz częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Co jeszcze warto wiedzieć?
Jak leczy się ZSO?
Najpopularniejszą metodą leczenia zespołu suchego oka jest zamknięcie punktów łzowych. Po zaaplikowaniu do oczu kropli znieczulających lekarz zakłada do kanalików łzowych koreczki mikroskopijnej wielkości. Zabieg taki trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut. W zależności od stopnia zaawansowania choroby i intensywności dokuczliwych objawów okuliści mogą zastosować koreczki czasowe. Są one wykonane z hydrożelu, kolagenu lub materiału syntetycznego i powoli, czyli przez od 1 do 12 tygodni, rozpuszczają się w kanalikach łzowych. Poprawa komfortu widzenia odczuwalna jest zaraz po zakończeniu zabiegu.
Poszukując doświadczonego specjalisty, warto zwrócić uwagę na ofertę przygotowaną przez pracowników Gabinetu Okulistycznego, którego właścicielką jest dr Elżbieta Pieńkowska-Machoy. To właśnie tutaj wszyscy pacjenci mogą liczyć zarówno na indywidualne podejście do każdego z przypadków, jak i kompleksową opiekę. Łzy – choć zdecydowanie najczęściej kojarzą się raczej z dość przykrymi wydarzeniami – są niezbędne do właściwego funkcjonowania naszych oczu. W przypadku pojawienia się nawet niepozornych symptomów najlepiej od razu udać się do doświadczonego lekarza.