Trwałe urazy i zwyrodnienia kończyn dolnych lub rekonwalescencja po wypadku to tylko niektóre okoliczności, kiedy pacjenci muszą sięgać po kule ortopedyczne. Są one bowiem niezbędne, by całkowicie bądź częściowo – w zależności od modelu – odciążyć nogi. Ich wybór jednak nie może być przypadkowy. Aby zapewnić maksymalny komfort w poruszaniu się, sprzęt musi być ściśle dopasowany do schorzenia, a także budowy ciała osoby chorej.

Podstawowe rodzaje kul ortopedycznych

Wśród tego rodzaju sprzętu rehabilitacyjnego wyróżnia się dwa modele: kule łokciowe oraz pachowe. Drugie z wymienionych są zdecydowanie rzadziej wykorzystywane – wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Zaleca się je głównie osobom, które nie mają w pełni sprawnych dłoni, aby pewnie trzymać i oprzeć się na kuli łokciowej. Pozwalają one jednak całkowicie odciążyć jedną z kończyn dolnych, a także sprawdzają się w przypadku jej amputacji. Pierwsze z kolei eliminują ryzyko ucisku pod pachą oraz związanego z tym dyskomfortu. Ich uniwersalny charakter sprawia, że stają się pomocne podczas leczenia chorób zwyrodnieniowych, jak i rehabilitacji pourazowej.

Przy wyborze typu łokciowego warto zwrócić uwagę na takie elementy jak rodzaj obejmy – statyczne lub uchylne – szerokość jej wejścia, ewentualną wyściółkę materiałem, a także ergonomię samego uchwytu. Wszystkie te kwestie mają bowiem wpływ na komfort poruszania się. Należy również zaznaczyć, że odpowiedni rodzaj kul ortopedycznych zawsze dobiera się w ramach konsultacji z fizjoterapeutą tak, aby był idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Istotne parametry kul

Najważniejsza w doborze tego rodzaju sprzętu jest wysokość. Regulacja może następować na dwa sposoby: skokowo – o ok. 2,5 cm – bądź teleskopowo, czyli płynnie, pozwalając na idealne dobranie do wzrostu. Standardowe i dostępne od ręki modele bez problemu da się dostosować do osób mierzących od 150 do 180 cm. W pozostałych przypadkach konieczne jest wykonanie ich na zamówienie. Podobnie kształtuje się wytrzymałość kul ortopedycznych, które zapewniają bezpieczeństwo osobom o masie ciała maksymalnie 130 kg. W przeciwnym razie również trzeba stworzyć je według indywidualnych potrzeb. Jest to możliwe między innymi w firmie Orto-Tech z Kalisza, która zajmuje się produkowaniem indywidualnego zaopatrzenia ortopedycznego.

Prawidłowe poruszanie się o kulach

Nawet najlepiej dobrana kula nie zda egzaminu, jeśli użytkownik nie będzie przestrzegać kilku ważnych zasad, jeśli chodzi o chodzenie z nią. Należy pamiętać, że w miarę możliwości finansowych zawsze kupuje się dwie kule, aby zapewnić jak najlepsze odciążenie kończyn dolnych, ale również kręgosłupa. Przy jednej trzeba trzymać ją po stronie zdrowej nogi. Podczas przemieszczania się, kule rozstawia się nieco szerzej niż szerokość bioder i powinno się poruszać nimi w takim samym tempie jak nogami. Ponadto konkretną technikę chodzenia zawsze dobiera fizjoterapeuta lub ortopeda w taki sposób, aby dawała jak najlepsze efekty dla przeprowadzanej rehabilitacji. Stąd też należy bezwzględnie przestrzegać otrzymanych zaleceń.