Protezy ostateczne kończyn to zaawansowane urządzenia medyczne, które umożliwiają przywrócenie pacjentom funkcjonalności po amputacji lub uszkodzeniu kończyny. Osoby posiadające takie protezy mogą prowadzić normalne życie i wykonywać codzienne czynności. Co jeszcze warto wiedzieć o urządzeniach tworzonych m.in. przez firmę GB&JM Ortopedyka? Odpowiedź na to pytania znajduje się w poniższym artykule.

Do czego służą protezy ostateczne?

Protezy ostateczne są urządzeniami medycznymi, które mają na celu przywrócenie pacjentowi pełnej funkcjonalności po utracie lub uszkodzeniu części ciała. Zostały stworzone dla osób, które z powodu chorób zwyrodnieniowych stawów, amputacji, urazów lub chorób neurologicznych oraz genetycznych straciły swoje kończyny lub stawy. Dzięki nim mogą odzyskać niezależność i poprawić jakość życia, co jest nieocenione w codziennym funkcjonowaniu.

Z czego powstają protezy ostateczne?

Protezy ostateczne są zazwyczaj produkowane z lekkich i wytrzymałych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne, ceramika lub metal. Projektowane są tak, aby jak najbardziej przypominać naturalne kończyny lub stawy. Warto wiedzieć, że dostępne są różne rodzaje tych urządzeń. Najczęściej zastępują ręce, nogi, stawy kolanowe, biodra, łokcie czy barki.

Proces dopasowania protezy ostatecznej do pacjenta jest bardzo ważny. W związku z tym wymaga dokładnych pomiarów, analizy ruchu oraz oceny zdolności danej osoby do korzystania z urządzenia. W przypadkach bardziej skomplikowanych konieczne może być także wykonanie specjalnego treningu rehabilitacyjnego. Z jego pomocą pacjent nauczy się korzystać z protezy.

Inne ważne kwestie

Protezy ostateczne są stale rozwijane i ulepszane, aby zapewnić pacjentom jeszcze lepsze funkcjonowanie i komfort. Dzięki postępom w technologii i inżynierii medycznej, przedstawiane urządzenia stają się coraz bardziej zaawansowane i dostosowane do użytkowników. Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, mogą mieć wbudowane inteligentne systemy, które pozwalają na dopasowanie się do potrzeb pacjenta i poprawienie jego funkcjonalności.

Jednym z producentów protez ostatecznych jest firma GB&JM Ortopedyka działająca od ponad 20 lat. Jej doświadczenie w zakresie protetyki ortopedycznej sięga 40 lat. W przeszłości współpracowała z Katowickimi Zakładami Sprzętu Ortopedycznego, a obecnie z firmami, takimi jak Otto Bock, Ossur, Bletchford, medi i Noychof. Wykorzystuje zdobytą wiedzę technologiczną do zaopatrywania pacjentów. Posiada umowę z NFZ na obsługę pacjentów z całej Polski. Udziela bezpłatnych konsultacji u pacjenta i zapewnia krótkie terminy realizacji. Umożliwia także wykonanie protez w cenie limitu NFZ.