Suplementy diety są nam doskonale znane. Ze wszystkich stron otaczają nas reklamy i rekomendacje tych środków. Zapewne każdy z nam ma je w swoim domu. Ich producenci przekonują, że produkty te w prosty sposób rozwiążą nasze problemy zdrowotne. Czy jednak tak naprawdę wiemy, czym są i jak działają suplementy diety? W jaki sposób różnią się od leków?

Co to jest suplement diety?

Od 1997 roku rynek suplementów diety wzrasta w Polsce systematycznie i bardzo znacząco. Pomimo tego, że niemal wszyscy na co dzień o nich słyszymy, większość Polaków nie potrafi opisać, czym jest suplement diety. Nie mając takiej podstawowej wiedzy, wiele osób wciąż podaje je dzieciom. Rynek na nie jest ogromny. W takiej sytuacji warto odpowiedzieć sobie na pytanie: co to są suplementy diety?

Przede wszystkim, trzeba pamiętać, że suplementy diety są produktami spożywczymi, będącymi  skoncentrowanymi źródłami witamin lub składników mineralnych, lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy, lub inny efekt fizjologiczny. Mimo że nie są to leki, kupimy je w każdej aptece. Z tego powodu, są zupełnie inaczej regulowane. W Polsce dopuszcza je do obrotu Główny Inspektor Sanitarny i podległe mu urzędy.

Odpowiedź na pytanie: czym jest suplement diety, jest więc ostatecznie bardzo prosta – wszystko zawarte jest w nazwie. Są to środki, które mogą uzupełniać (suplementować) naszą dietę. Nie zastąpią jednak zdrowego sposobu odżywiania, a zażywane według własnego pomysłu, bez konsultacji ze specjalistą, mogą nam nawet zaszkodzić. Często nie mamy jednak takich informacji, ponieważ według obecnych przepisów, producenci nie mają obowiązku umieszczać na opakowaniu suplementów na przykład informacji o skutkach ubocznych.

Czym się różni lek od suplementu diety?

Lekiem jest każda substancja służąca zapobieganiu chorobie. W Polsce środki te są regulowane prawem farmaceutycznym. W przeciwieństwie do suplementów diety, przed dopuszczeniem do obrotu podlegają  długim i kosztownym procesom prowadzenia eksperymentalnych badań klinicznych. Następnie, muszą zostać zaakceptowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych i Ministra Zdrowia. Kontrolę nad ich wytwarzaniem i obrotem sprawuje Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym na czele.

Jak spożywać suplementy diety?

Oczywiście, suplementy diety mają swoje zastosowanie i nie trzeba zupełnie ich z rezygnować. Należy jednak pamiętać o pewnych istotnych kwestiach. Główny Inspektorat Sanitarny przedstawił zalecenia co do ich stosowania: „Dekalog Suplementacji”. Kładzie się w nim nacisk przede wszystkim na uważne i rozsądne stosowanie tych substancji oraz czerpanie informacji o nich ze sprawdzonych źródeł.

Jak spożywać suplementy diety? Pamiętaj:

  1. Suplementy to nie leki.
  2. Są uzupełnieniem zdrowej diety, nie jej zastępnikiem.
  3. Czerp informacje o nich ze sprawdzonych źródeł, nie z reklam.
  4. Zwracaj uwagę na to, jak działają na twój organizm.
  5. Kupuj je tylko ze sprawdzonych źródeł.
  6. Spożywaj je tylko w uzasadnionych przypadkach, najlepiej po konsultacji ze specjalistą.
  7. Sprawdzaj, czy nie ma przeciwwskazań, abyś zażywał ten produkt.
  8. Nie przekraczaj dziennych dawek suplementów.
  9. Uważaj na interakcje z przyjmowanymi przez ciebie lekami.
  10. Zawsze sprawdzaj, czy dany produkt został zarejestrowany jako suplement.