Określenia transport medyczny oraz transport sanitarny bardzo często są używane jako synonimy. Jest to jednak poważny błąd, gdyż oznaczają one zupełnie inne usługi. Na czym polega transport medyczny, a kiedy mamy do czynienia z transportem sanitarnym? Której usługi potrzebujesz? Jeśli nie wiesz, kto może Ci pomóc – jesteś we właściwym miejscu. Poniżej znajdziesz odpowiedź!

Na czym polega transport medyczny?

Transport medyczny to nie tylko usługa przewozu pacjenta. Jest to szereg czynności związanych z ratownictwem medycznym, działającym w ramach PRM – Państwowego Ratownictwa Medycznego. Oznacza to, że transport medyczny ma miejsce wtedy, kiedy ambulans zostaje wezwany do sytuacji zagrażającej życiu (np. wypadku) lub osób będących w ciężkich stanach chorobowych. Od 2019 roku transportem medycznym nie mogą zajmować się podmioty prywatne. Prawidłowa nomenklatura jest zatem bardzo ważna, aby nie zostać wprowadzonym w błąd.

A co z transportem sanitarnym?

Transport sanitarny to zupełnie inna usługa, którą już bez problemu mogą świadczyć zarówno szpitale państwowe, jak i prywatne firmy działające w branży medycznej (np. prywatne kliniki lub laboratoria). Chorzy są transportowani ambulansami typu T, których wyposażenie wystarcza, aby zapewnić pacjentowi stuprocentowe bezpieczeństwo oraz komfort podróży. Transport sanitarny służy najczęściej do przewozu chorych pomiędzy szpitalami, specjalistycznymi klinikami, ośrodkami rehabilitacyjnymi lub do domów opieki. W ramach transportu sanitarnego są przewożone również próbki materiałów biologicznych przeznaczonych do badań np. krwi. Jedną z dużych zalet podzielenia tego typu transportów na 2 kategorie jest możliwość uzyskania pomocy prywatnej firmy wtedy, kiedy chory nie kwalifikuje się do przewozu w ramach pomocy świadczonej przez państwowe szpitale.

Gdzie szukać specjalistów?

Jeśli poszukujesz specjalistów zajmujących się transportem sanitarnym, skorzystaj z usług prywatnych firm, które zawsze znajdą czas dla swoich pacjentów np. Mazovia Medical Plus. Transport chorych to niełatwe zadanie. Zwłaszcza wtedy, kiedy pacjent nie jest w stanie samodzielnie się poruszać, jego stan zdrowia nie jest zbyt dobry, a podróż zwykłym autem mogłaby być niebezpieczna. Decydując się na zamówienie profesjonalnej usługi transportu sanitarnego, możesz mieć pewność, że Twój bliski będzie bezpieczny, a w razie jakichkolwiek problemów – zostanie mu udzielona pomoc. Kierowcy zawsze towarzyszy wykwalifikowany i doświadczony ratownik medyczny. Jeśli kierowcą ambulansu jest jednocześnie ratownik medyczny, dodatkowo w pojeździe znajduje się drugi ratownik lub pielęgniarz.