Każdy człowiek się starzeje, to nie ulega żadnej wątpliwości. Warto zatem pochylić się nad tą informacją, kiedy przyjdzie opiekować się starymi rodzicami, dziadkami lub innymi osobami. Bez względu na to, czy opieka jest elementem wykonywanej pracy, czy jednak dobrym odruchem serca bliskiej osoby, warto zastanowić się, jak powinna przebiegać, aby zarówno kuracjusz, jak i opiekun byli zadowoleni.


Społeczeństwo starzejące się

Liczba seniorów w Polsce rośnie w zastraszającym tempie. Nie bez powodu mówi się, że w kraju mieszka społeczeństwo starzejące się. Zapotrzebowanie na lekarzy geriatrów i opiekunów osób starszych ciągle rośnie. Okazuje się jednak, że ciągle ich mało. W związku z tym spora ilość osób będzie musiała wziąć ciężar opieki nad bliskimi na siebie. W Polsce około 85% opiekunów to najbliżsi osoby starszej, w dużej mierze kobiety. Warto mieć na uwadze, że opieka nad schorowaną osobą starszą nie należy do najłatwiejszych zadań. Jest to ciężka praca, która może w konsekwencji doprowadzić do wyczerpania psychicznego i fizycznego, zwanego w pracy wypaleniem zawodowym. Co zrobić, żeby do niego nie dopuścić?


Przede wszystkim osoby, które opiekują się osobą starszą w pojedynkę, powinny przyjąć pomoc bliskich. Wówczas mogą liczyć na to, że po kilku miesiącach intensywnej opieki nie czują zmęczenia fizycznego i psychicznego. Nie warto twierdzić, że wszystko zrobi się samemu najlepiej. Jeśli jednak opiekun nie przyjmuje pomocy od innych osób, dochodzi do tego, że wypalenie przychodzi bardzo szybko i jedyne co wówczas może zrobić rodzina to znaleźć miejsce w specjalistycznym ośrodku pomocy dla osób starszych, takim jak choćby Świerkowy Zakątek Dom opieki Grażyna Hetman


Jeśli jednak rodzina zdecyduje się na samodzielną opiekę nad osobą starszą, powinna stworzyć plan opieki, który obciąży wszystkich członków równomiernie. Wówczas każdy opiekun będzie miał określone obowiązki, a także czas dla siebie, dzięki czemu łatwiej będzie mu wytrwać w trudnej sytuacji. 


Jak opiekować się osobą starszą z demencją?

Choć z reguły opieka nad osobą starszą z demencją nie odbiega znacznie od tej tradycyjnej, warto mieć  na uwadze, że opiekun powinien być w tej sytuacji znacznie bardziej czujny. Zajmowanie się taką osobą wymaga nie tylko dobrej kondycji, ale również czujności. Opiekun musi być jak detektyw, który przewiduje zachowania. Co więcej, osoby z demencją często nie potrafią wskazać problemu, przez co stają się apatyczne, lub wręcz przeciwnie - agresywne. Opiekun takiego staruszka musi samodzielnie znaleźć przyczynę jego zachowania.