Utrata zębów stałych to nie tylko defekt kosmetyczny, ale też problem zdrowotny. Zęby umożliwiają bowiem prawidłowe rozdrabnianie pokarmów, co ułatwia ich późniejsze trawienie. Zaburzenia w tym zakresie szybko doprowadzić mogą do problemów z żołądkiem. Brak pełnego uzębienia wpływa również na samopoczucie pacjenta oraz sposób, w jaki jest on postrzegany przez otoczenie. Na szczęście dzięki osiągnięciom nowoczesnej protetyki, możliwe jest wykonanie uzupełnień, zastępujących naturalne zęby. Dużym zainteresowaniem cieszą się ostatnio protezy acronowe. Co je wyróżnia?

W jaki sposób można uzupełnić braki w uzębieniu?

Pacjent, który cierpi z powodu braków zębowych może skorzystać z dwóch rozwiązań. Pierwszym z nich jest umieszczenie w jamie ustnej implantów stomatologicznych, które imitują naturalne zęby. Ze względu na bardzo wysoki koszt takiej usługi, większość pacjentów decyduje się jednak na wykonanie ruchomej protezy zębowej, która jest refundowana przez NFZ. Tworzy się ją indywidualnie do potrzeb zainteresowanego. Ruchome protezy zębowe kojarzą się nam najczęściej z akrylowymi wyrobami, które często używane były przez naszych dziadków. Choć i takie modele wciąż są dostępne na rynku, większą popularnością wśród pacjentów cieszą się nowoczesne, elastyczne protezy ruchome, wykonane z acronu. Jakie są ich zalety?

Protezy acronowe – wynik pracy polskich naukowców

Acron jest tworzywem termoplastycznym, które zostało opatentowane przez polskich naukowców. Bardzo szybko znalazło ono zastosowanie w gabinetach protetycznych do wyrobu protez. Jak informuje specjalista z laboratorium dentystycznego „Twój Protetyk” – protezy acronowe są niezwykle komfortowe w użytkowaniu. Doskonale dopasowują się do warunków, jakie panują w jamie ustnej pacjenta i ściśle przylegają do tkanek miękkich, co zwiększa ich stabilność.

Tworzywo to ma lekko różowy kolor, a wykonana z niego proteza nie posiada charakterystycznych, metalowych klamer, które cechują protezy akrylowe. Dzięki temu protezy termoplastyczne są praktycznie niezauważalne dla rozmówcy. To, że uzupełnienie nie rzuca się w oczy pozwala pacjentowi poczuć się pewniej, co ma duży wpływ na jego relacje towarzyskie.

Warto podkreślić, że acron wyróżnia się niskim stopniem chłonności wody. Czyni to protezę  higieniczną, ponieważ utrzymanie jej w czystości jest bardzo proste i nie wymaga zastosowania specjalistycznych preparatów. Jednolita struktura tworzywa stanowi też niezbyt dobre środowisko dla rozwoju bakterii i grzybów. W związku z tym pacjenci użytkujący protezy acronowe są znacznie mniej narażeni na ryzyko podrażnień śluzówki oraz rozwinięcie się grzybicy jamy ustnej.

Protezy acronowe oferowane są obecnie w wielu gabinetach protetycznych. Mając na względzie ich liczne zalety, warto zdecydować się na ten właśnie rodzaj uzupełnienia, kiedy zajdzie potrzeba użytkowania protezy ruchomej.