Optometryści regularnie muszą tłumaczyć, na czym polega ich codzienna praca i w jakim zakresie pomagają swoim pacjentom. Niestety cały czas nie jest to zawód powszechnie znany. Osoby pracujące w tym fachu bardzo często mylone są z okulistami, a trzeba wiedzieć, że są to dwa różne zawody i w niektórych sytuacjach to właśnie do gabinetu optometrysty lepiej się udać na wizytę.

Kiedy pójść do optometrysty?

Optometrysta jest jednym z tych specjalistów, z których pomocy powinno korzystać bardzo wiele osób. W dzisiejszych czasach, przepełnionych urządzeniami generującymi drażniące oczy światło i zniechęcających młodych ludzi do relaksowania swojego wzroku, ogromna ilość społeczeństwa ma problemy z prawidłowym widzeniem – uważa specjalista z zakładu optycznego Optiker w Warszawie.

Do optometrysty należy się udać wtedy, kiedy mamy kłopot z poprawnym widzeniem albo wtedy, kiedy chcemy przejść szczegółową kontrolę jakości naszego wzroku. Optometryści wykonują pomiar ostrości wzroku i na tej podstawie dobierają (jeśli jest taka potrzeba) korekcję okularową. W profesjonalnych salonach optycznych możliwy jest też dobór soczewek kontaktowych, alternatywnej metody korekcji wzroku. Optometryści pytają swoich pacjentów, jakie są ich wymagania względem soczewek, między innymi starają się ustalić, jaki tryb noszenia korekcji będzie dla nich najbardziej odpowiedni. Wybierane są wówczas soczewki jednodniowe, dwutygodniowe bądź miesięczne. Specjalista sprawdza pod mikroskopem, jak dana soczewka układa się na oku pacjenta i na tej podstawie wie, jaką średnice soczewki dobrać. Co ważne, optometryści uczą swoich pacjentów, jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe.

Różnica pomiędzy okulistą a optometrystą

Okuliści i optometryści są ze sobą bardzo często myleni. Podstawowa różnica pomiędzy jednymi i drugimi polega na tym, że optometrysta nie jest lekarzem, w przeciwieństwie do okulisty. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku nie zawsze wybranie się do gabinetu typowo lekarskiego jest najlepszym rozwiązaniem. Pamiętajmy – okulista zajmuje się przede wszystkim chorobami oczu, a optometrysta wadami wzroku. Oboje mają wiedzę zarówno z zakresu doboru korekcji okularowej i soczewkowej, jak i z zakresu chorób związanych z oczami, ale każdy z nich jest zazwyczaj prawdziwym specjalistą tylko w jednej tematyce.

Jeśli mamy problemy z prawidłowym wiedzeniem, udajmy się do optometrysty. Kiedy z kolei na naszym oku pojawi się jęczmień czy gradówka, albo jeszcze inny stan chorobowy zlokalizowany w obrębie oczu, wybierzmy się do gabinetu okulistycznego. Warto wiedzieć, że okulista i optometrysta nierzadko współpracują ze sobą. Dzieje się to wtedy, kiedy wyspecjalizowanie jednego z nich nie jest w pełni adekwatne do problemu, z którym przychodzi do niego pacjent.